Anasayfa >

Diğer Haberler >

Arnavutköy Yassıören’e Darülaceze Projesine Onay Çıktı

Arnavutköy Yassıören’e Darülaceze Projesine Onay Çıktı

14 Temmuz 2017 Cuma, 10:01:50
Arnavutköy Yassıören’e Darülaceze Projesine Onay Çıktı
İBB Meclisi, Arnavutköy Yassıören’de yapılması planlanan darülaceze projesinin imar planını onayladı…

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Arnavutköy Yassıören’de yapılması planlanan darülaceze projesinin imar planını onayladı.


Projenin 80-90 milyon dolarlık bir proje olduğunu belirten Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, “Amacımız 1. etapta tapuyu almaktı, tapuyu aldık referandumdan bir hafta önce. Bugün de alanın imar planı tamamlanmış oldu. Avan projesi hazır. Bu proje sıradan değil, 70-80 milyon dolarlık proje. Dünyada da bu projenin bir numaralı proje olacağına inanıyorum. İnşallah proje gerçekleşince dünya gelip örnek alacak diye düşünüyoruz” dedi.

OKMEYDANI DARÜLACEZE’DE TAŞINIYOR
Okmeydanı'nda şu an hizmet vermekte olan Darülaceze'nin taşınmayacağını belirten Cebeci,, "Okmeydanı'ndaki Darülaceze tarihi vasfını ve misyonunu koruyacak. 170 yatalak hastamız var. Bu projede de orada yaşayan insanlarımızın her türlü ihtiyacını karşılayacak, camisi, şapeli, havrası, havuzu, kır evleri, engellilerin rehabilite edileceği yerler olmak üzere, geniş çaplı proje olacak."


Rapor
Mecliste onaylanan rapora göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Darülaceze Başkanlığınca Arnavutköy ilçesinde, Yassıören Mahallesi, rehabilitasyon merkezi, zihinsel engelli birimi, psikiyatrik tanılı birimi, yoğunbakım-gözlem birimi, yatağa bağlı birimi, geleneksel Türk sanatlarının icra edileceği anfi tiyatro, bin kişilik konferans salonu ve konaklama tesisleri, çocukların ihtiyaçlarının sağlanacağı çocuk merkezini içeren "Sosyal Hizmet Şehri" yapılacak.


Planlama alanında, bakıma muhtaç çocuklara yatılı olarak hizmet verecek "Çocuk Sevgi Evi", "Çocuk Destek Merkezi", "Yetiştirme Yurdu", ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan yaşlılara "Huzurevi", engelli bireylere yönelik "Bakım ve Rehabilitasyon Merkezleri", gündüzlü olarak hizmet veren "Sosyal Hizmet Merkezleri" alanlarının ayrılması öngörülüyor.


Sosyal Tesis Alanında da; kütüphane, sergi salonu, müze, sinema ve tiyatro, kreş, anaokulu, kurs, yurt, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, yaşlı ve engelli bakımevi, rehabilitasyon merkezi, kadın ve çocuk sığınma evi, şefkat evleri, ibadet alanı ile her türlü sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ve konaklama ve benzeri ihtiyaçlara yönelik birimler yer alacak.
Uygulama, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığınca onaylanacak avan projeye göre yapılacak

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER