Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar

10 Temmuz 2017 Pazartesi, 14:56:44
Ev Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken Altın Kurallar
Ev kiralarken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Ev sahibinin bir taneni kiracının bin tane evi var derler ama önemli olan o bin tane evden en doğru olanı bulmak. Çünkü taşınmak oldukça zahmetli ve maliyetli bir iş. Eşyalarınızın taşınma esnasında gördüğü hasar ise cabası. Bu nedenle ev kiralarken çok dikkatli olmanızda fayda var. Peki ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler neler?

EN ALT VE EN ÜST KATLARDAN KAÇININ
Kiralayacağınız evin öncelikle katına ve konumuna dikkat etmelisiniz. Kuzey cephedeki evler güney cepheye göre daha az güneş görür. Ne demişler “Güneş girmeyen eve doktor girer”. Bu aynı zamanda ısınma faturanıza da yansıyacaktır. Kuzey cephedeki evler Güney cephedeki evleri göre daha zor ısınır. Özellikle eski bir bina ise bu daha da hissedilir çünkü yeni binaların çoğu yalıtımlı. Bir diğer önemli husus ise evin bulunduğu kat. Binanın giriş ve en üst katından kaçınmanızda fayda var. Çünkü giriş ve en üst katlar zor ısınır. Yine en üst katta çatının akma ihtimali de var. Ara katların tercih ederseniz daha akıllıca bir karar vermiş olursunuz.

RUTUBETLİ EVDEN ARKANIZA BAKMADAN KAÇIN
Rutubetli evden hemen kaçın. Sağlam girer hasta çıkarsınız. Rutubet daha çok güneş görmeyen evlerde olur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güneş gören evler her zaman daha sağlıklıdır.

3 KİRADAN FAZLA DEPOZİTO VERMEYİN
Yeni Borçlar Kanunu’na göre ev sahibi kiracıdan en fazla 3 kira kadar depozito alabilir. Daha fazlasını alamaz. Ve artık depozito elden alınmıyor. Depozito kiracı ve ev sahibinin ortak rızası ile çekilebilecek bir vadeli banka hesabına yatırılıyor. Faiz ise depozitoya ekleniyor.

KİRA ZAM ORANINA DİKKAT
Genellikle ev sahibi ile kiracı arasında zam zamanı geldiğinde gerginlikler olur. Her sene bu tatsız olaya maruz kalmak istemiyorsanız kira sözleşmesinde “zam oranını” yasalara göre düzenleyin. Yeni Borçlar Kanunu kira zam oranına bir sınırlama getirdi. Kira zam oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan ÜFE belirliyor. Yeni Borçlar Kanunu’na göre ev sahibi ÜFE’nin üzerinde kiraya zam yapamaz. Kira sözleşmesinde zammın “ÜFE”ye göre yapılacağı maddesini muhakkak ekletin.

İNSANIN OLDUĞU GİBİ BİNANIN DA ÖMRÜ OLDUĞUNU UNUTMAYIN
Binanın yaşı önemli. İnsanlar gibi binaların da ömrü vardı. Çok eski binaların sıkıntısı bitmez. Isınmak güçtür, rutubet olabilir, depreme karşı genellikle dayanıklı olmazlar. Yeni binalar yalıtımlı olarak inşa ediliyor. Bundan dolayı ısınmadan ciddi anlamda tasarruf sağlıyor.

AİDATA DİKKAT
Ev kiralarken asla gözden kaçırmamanız konuların başında aidat geliyor. Kira kadar aidat ödemek zorunda kalmayın. Özellikli bu son birkaç yılda yapılan binalarda yüzme havuzu, güvenlik, fitness salonu gibi sosyal olanaklar olduğu için aidatlar oldukça kabarık. Kullanmayacağınız bir havuz ya da spor salonu için her ay 500-600 TL aidat vermemek için baştan bunlara dikkat edin.

EV SAHİBİNİZE Mİ KOMŞUSUNUZ?
Ev sahibi ile aynı binada oturmak pek sevindirici değil. Bu tabii kişisine göre değişir ama huysuz birine denk geldiyseniz sürekli müdahale ile karşılaşabilirsiniz.

GÖZÜNÜZLE GÖRMEDEN KİRALAMAYIN
İnternetten gördüğünüz fotoğraflara kanıp sakına ev kiralamayın. Evi muhakkak gidip kendi gözlerinizle görün. Hatta mümkünse bunu gündüz gözüyle yapın. Çünkü internette gördüğünüz resimlerle gerçek çok farklı olabiliyor. Sadece eve değil evin çevresine de bir göz atın. Çevre sizin sosyal yaşantınıza uygun mu ya da çocuğunuz varsa çocuğunuzu büyütebileceğiniz bir ortam olup olmadığına bakın.

ULAŞIM KOLAY MI?
Kiralayacağınız evin metro, metrobüs, marmaray, otobüs ya da minibüs gibi toplu taşıma araçlarına yakın olmasına dikkat edin. Yine hastane, okul ve alışveriş merkezlerine de yakın olması hayatınızı kolaylaştıracak unlarlar arasında yer alıyor.
 SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER