Anasayfa >

Diğer Haberler >

Emlakçı Komisyon Oranı Ne Kadar? Emlakçı Komisyon Oranı Hesaplama!

Emlakçı Komisyon Oranı Ne Kadar? Emlakçı Komisyon Oranı Hesaplama!

04 Temmuz 2017 Salı, 17:20:17
 Emlakçı Komisyon Oranı Ne Kadar? Emlakçı Komisyon Oranı Hesaplama!
Emlakçı komisyon oranı ne kadar, emlakçı komisyon oranı hesaplama nasıl yapılyor? Tüm soruların yanıtını detayları ile haberimizde görebilirsiniz…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞemlakçı komisyon oranı 2018’i açıklamadan önce emlakçı nedir sorusuna yanıt verelim.

EMLAKÇI NEDİR?
Başka birine ait taşınmazların alım-satım ve kiralama işleriyle uğraşan kişilere emlakçı denir. Emlakçı bir yerde mal sahibi ile alıcı arasında köprü görevi görür.

Yasal çerçevesi Borçlar Kanunun 404. maddesine göre emlakçılık şöyle tanımlanır: “Tellallık, bir akittir ki, onunla tellal, ücret mukabilinde bir akdin yapılması imkanını hazırlamaya veya akdin icrasına tavassut etmeye memur edilir. Tellallık umumi surette vekalet hükümleri caridir. Gayrimenkul tellallığı akti yazılı yapılmadıkça muteber olmaz”.

Emlakçılık aslında odalar ve yetkili kuruluşlar tarafından verilen bir sertifika ile yapılan bir aracılık hizmedir. Fakat yasal bir boşluk olduğundan dolayı aklınıza gelecek herkes emlakçılık yapabiliyor. Özellikle inşaat sektörünün hız kazandığı son birkaç yıldır emlakçıların sayısı da hızla arttı. Bu işi profesyonel yapan kurumlar bir an önce emlakçılıkla ilgili yasanın çıkmasını bekliyor.

EMLAKÇI KOMİSYONU NEDİR?
Emlakçılar verdikleri alım-satım ve kiralama hizmeti karşılığında alıcıdan bir bedel alır. Buna emlak konimsoyun denir. Az önce yukarıda da altını çizdiğimiz gibi sektör bir disiplin içinde olmadığı için bu oranı herkes kafasına göre belirleyebiliyor. Sıkı pazarlıkla emlak komisyonu oranını aşağı çekebiliyorsunuz. Fakat resmi olarak belirlenen bir emlak komisyonu oranı vardı.

EMLAKÇI KOMİSYON ORANI NE KADAR?

Emlakçı komisyon oranı, İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan Emlak Komisyonculuğu Ücretleri teamül kararına göre belirleniyor. Kararda satış işlemlerinde, gayrimenkul alım ve satım bedeli üzerinden yüzde 2 + KDV (%18) olarak belirlenmiş olup, alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı alınıyor. Gayrimenkulün kiralanması durumunda ise kontrat süresi ne olursa olsun yalnız kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere, bir yıllık kira bedelinin yüzde 10’u + KDV (%18) olarak alınıyordu.


Fakat 5 Haziran 2018’de yürürlüğe giren Taşınmaz ticareti hakkındaki yönetmelik ile birlikte emlakçılık komisyon oranı yüzde 4 oldu. Yani bir emlakçı alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 komisyon alabiliyor.


EMLAKÇI KOMİSYON ORANI HESAPLAMA ÖRNEĞİ
Şimdi gelin emlakçı komisyon oranı hesaplama formülünü bir örnekle açıklayalım. Örneğin satışa konu gayrimenkulün değeri 500 bin TL olsun. 500 bin TL’lik bir gayrimenkulün emlakçı komisyon oranı şöyle hesaplayacağız. 500x4: 20 bin TL. Emlakçı bunun 10 bin TL'sini satıcıdan 10 bin TL'sini de alıcadın olmak üzere toplam 20 bin TL komisyon alacak.

EMLAKÇI KOMİSYON SÖZLEŞMESİ NEDİR?
Gayrimenkulün sahibi eğer satış ve kiralamayı bir emlakçı ile yapacaksa sözleşme imzalaması gerekiyor. Emlakçı komisyon sözleşmesinde söz konusu gayrimenkulün değeri, ödenecek komisyon beledi ve diğer işlemler yer alıyor. Emlakçı bu sözleşme ile alıcı ve satıcıya karşı hak ve sorumluluk üstleniyor. Bu nedenle sözleşmeyi imzalamadan önce muhakkak dikkatlice okumada fayda var. İleride bir mağduriyet yaşamamak için emlakçı komisyon sözleşmesini iyice okuduktan sonra imzalayın.

Emlakçı Komisyon Sözleşmesi Örneği İçin Tıklayınız

EMLAKÇIYA KOMİSYON ÖDEMEZSENİZ NE OLUR?
Az önce de altını çizdiğimiz gibi emlakçı komisyon sözleşmesi emlakçının alıcı ve satıcıya karşı haklarını belirler. Emlakçı ile sözleşme yaptınız satış ya da kiralama gerçekleşti fakat sözleşmede vaat edilen komisyonu emlakçıya ödemediniz. Bu durumda ne olur? Hemen cevap verilim; alıcı ve satıcılar emlakçı ile yaptıkları sözleşme kapsamında sözleşmede belirtilen oran ölçüsünde komisyonu ödemek zorunda. Çünkü bu sözleşme emlakçı için hak, alıcı için ise bir borcun doğması anlamına geliyor. Taraflar borç yükümlülüklerini verilen süre içerisinde yerine getirmedikleri takdirde icra takibi başlatılabilir.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 22 Ekim 2017 Pazar, 14:29 RÖNESANS EMLAK VE AUTO : GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI BİR MAKALE HAZIRLAMIŞSINIZ TEBRİKLER CEVAPLA
DİĞER HABERLER