Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kira Artış Oranı Temmuz 2017

Kira Artış Oranı Temmuz 2017

03 Temmuz 2017 Pazartesi, 00:02:55
Kira Artış Oranı Temmuz 2017
2017 Haziran kira artış oranı ne kadar? Kira artış oranı nasıl hesaplanır? Ev sahibi en fazla ne kadar zam yapabilir? Tüm soruların cevabı haberimizde….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


2017 Haziran kira artış oranından önce kira nedir sorusuna yanıt verelim...


KİRA NEDİR?
Bir gayrimenkulün belli bir bedel karşılığında gayrimenkul sahibi tarafından söz konusu gayrimenkulün başkasına verilmesine kira denir.

Ağustos Kira Artış Oranı İçin Tıklayınız


KİRA ARTIŞI NEDİR?
Kira artışı en basit tanımı ile kira bedelini enflasyona karşı korumak veya kiraya konu gayrimenkulün değerindeki artışı kira bedeline yansıtmak için yapılan zamdır.


KİRA ZAMMI NE ZAMAN YAPILIR?
Kira zammı sözleşmenin bitiminde yani yılda bir kere yapılır. Bir yıl dolduğunda ev sahibi kiraya zam yapma hakkına sahiptir.


KİRA ZAM ORANI NE KADAR?
Kira zam oranına yeni borçlar konunu ile bir sınırlama getirmiştir. Yeni borçlar konuna göre kira zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan ÜFE’nin 12 aylık ortalamasına göre yapılır.


EV SAHİBİ EN FAZLA NE KADAR ZAM YAPABİLİR?
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Borçlar Kanunu’nun 344. maddesi gereğince; konutlar için yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış oranı, bir önceki kira yılında Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TÜİK) açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirleniyor. Yani ev sahibi ÜFE’nin üzerinde zam yapamaz.


KİRA ZAM ORANI NASIL HESAPLANIR?
Kira zam oranı yukarıda da belirttiğimiz gibi Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) 12 aylık ortalamasına göre hesaplanır.


KİRA ARTIŞ ORANI HAZİRAN 2017 NE KADAR?

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,07, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,87 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,98 artış gösterdi. Buna göre ev sahibi kiraya en fazla yüzde 9,98 zam yapabilecek.

Örneğin;
Kira Bedeli: 1000 TL
Kira zam oranı: Yüzde 9,98
Zam bedeli: 99,8 TL
Zamlı kira bedeli: 1,099.8 TL

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER