Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yedikule Bostanları Kentsel Tasarım Parkı İle Yaşayacak

Yedikule Bostanları Kentsel Tasarım Parkı İle Yaşayacak

09 Haziran 2017 Cuma, 17:34:25
 Yedikule Bostanları Kentsel Tasarım Parkı İle Yaşayacak
İBB, Yedikule Bostanları’nı Kentsel Tasarım Parkı ile yaşatacak. Kentsel ekosistemin bir parçası olarak korunacak olan Yedikule Bostanları böylelikle yeni nesillere aktarılacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bostanlar Sisteminin günümüze kadar yaşayan son örneği olan Yedikule Bostanlarını, Kentsel Tarım Parkı ile yaşatacak.

Avan Projesi ve uygulama projesi, İstanbul I Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nce onaylanan Yedikule Bostanları Rehabilitasyon projesi, ihale sürecinin ardından kısa süre içinde hayata geçirilecek.

 ‘Bostan’ kültürünü ve kent içerisinde kalmış bostan alanlarının belli bölgelerde tematik olarak korunmasını ve bahçecilik tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan proje ile Yedikule Bostanları yeni nesillere aktırılacak.

Fatih- Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yer alan, Tarihi Yedikule Bostanları Kentsel Tarım Parkı Rehabilitasyon projesi kapsamında, çocuk oyun alanları, çiçekli bitkiler bahçesi, hasat lokantası, cafe, arıcılık, pazar yeri, festival alanı, sebze üretim atölyesi, kütüphane, tohum bankaları gibi birçok alan yer alıyor.


Pazar alanı gölge strüktürü üzerinde yer alacak Güneş Panelleri ile alan kendi elektrik ihtiyacını da karşılayacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER