Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kira Stopajı Nedir? Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

Kira Stopajı Nedir? Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?

07 Haziran 2017 Çarşamba, 17:44:45
 Kira Stopajı Nedir? Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?
Kira stopajı nedir? Kira stopajı nasıl hesaplanır? Sorularının yanıtı haberimizde bulabilirsiniz…

Gelir Vergisi Kanunun 94. maddesi kapsamında kiraya verilen mallar üzerinden kesilen vergiye kira stopajı denir.


Başka bir tanımla stopaj, gerçek ve tüzel kişilere ait mülklerin işyeri amaçlı kiraya verilmesinde, kiracı tarafından brüt kira bedeli üzerinden kesintiye tabi tutularak vergi dairesine ödenen vergidir.

Kira stopajına bir örnek verelim. Örneğin net 2.000 TL kira bedeli için kiracının brüt kira gideri 2.500 TL olacak, bu tutarın yüzde  20’sine denk gelen 500 TL stopaj vergisi olarak devlete ödenecek, kalan 2.000 TL kira bedeli olarak iş yeri sahibine ödenecektir.


Kira Stopajı Nasıl Hesaplanır?
Kira stopajı nasıl ödenir sorusuna basitçe bir tanım yapacak olursak şöyle diyebiliriz.
Stopaj kesintisi brüt kira bedelinin yüzde 20’si alınarak hesaplanır. Örnek olarak 2000 TL brüt kira bedeli üzerinden 2000 TL’nin yüzde 20’sine denk gelen 400 TL kiracı tarafından stopaj kesintisi olarak vergi dairesine, kalan bin 600 TL de net kira bedeli olarak mülk sahibine ödenir.


Kira kontratında kira bedeli brüt değil net olarak belirtilmişse satış fiyatının kira gelirine bölünmesi sonucu brüt kira çarpanı bulunabilir.


Ya da net kira bedeli 1,25 katsayısı ile çarpılarak brüt kira bedeli hesaplanır ve hesaplanan brüt bedel üzerinden yüzde 20’lik stopaj hesabı yapılır. Örnek vermek gerekirse kontratta net kira bedeli olarak 1200 TL yazıyorsa bu bedel 1,25 ile çarpılarak brüt bedel hesaplanır. Bu hesaba göre 1500 TL çıkan brüt bedelin yüzde 20’si hesaplandığında ise stopaj bedelinin net kira ile brüt kira arasındaki fark olan 300 TL’ye denk geldiği görülür ve bu tutar kiracı tarafından vergi dairesine ödenirken 1500 TL’lik net kira bedeli de mülk sahibine ödenir.

KİRA STOPAJINI KİM ÖDER?

Stopajı kiracı öder. Kira stopajını kiracının ödememesi, temerrüt nedeniyle tahliye edilmesine yol açabilir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER