Anasayfa >

Diğer Haberler >

Cepten En Çok Konuta Para Çıktı

Cepten En Çok Konuta Para Çıktı

31 Mayıs 2017 Çarşamba, 11:03:29
Cepten En Çok Konuta Para Çıktı
Tüik verilerine göre Türkiye’de bir kişinin aylık ortalama harcaması 3 bin TL’nin üzerinde oldu. Cepten en fazla para ise gıda ve konut için çıktı…

Ajans Press, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği araştırmaya göre Türkiye'de bir kişinin aylık ortalama harcaması 3 bin liranın üzerinde oldu. En fazla harcama ise konut ve gıda için yapıldı.


Verilere göre 2014 yılında 2 bin 848 lira seviyesinde olan tüketim harcamaları 2015 yılında 3 bin 43 TL’ye ulaştı.


Hane halkındaki kişi sayısına göre tek bireyin yaptığı harcamalarda çoğunluğu kira ve konut harcamaları oluştururken, eğlenceye harcanan para kalabalık ailelere göre daha fazla paya sahip oldu.

Medya takibi kuruluşunun derlediği bilgilere göre ortalama beş kişilik bir ailenin toplam harcamasında öncelikli kalemleri gıda ve alkolsüz içecekler oluşturdu.


İLK SIRADA KONUT VE KİRA GİDERLERİ
Hane halkı başına aylık ortalama tüketim harcamaları incelendiğinde ilk sırada 792 TL'lik harcama ile konut ve kira giderleri yer aldı. Konut ve kira giderlerini sırasıyla 129 TL ile çeşitli mal ve hizmetler, 66 TL ile  alkollü içecek sigara ve tütün, 111 TL ile haberleşme,  66 TL ile eğitim hizmetleri, 61 TL ile sağlık hizmetleri izledi.


Yapılan medya incelemesinde ise yılbaşından bugüne en çok konuşulan giderler kira ve konut oldu. Kira ve konut giderleri 45 bin 360 haberle medyada konuşulurken eğitim hizmetleri 45 bin 251, sağlık hizmetleri 33 bin 214, haberleşme hizmetleri ise 23 bin 648 haberle medyanın önemli gündem başlıkları arasında yer aldı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER