Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul Merkezlere Bölünüyor

İstanbul Merkezlere Bölünüyor

25 Mayıs 2017 Perşembe, 15:35:00
İstanbul Merkezlere Bölünüyor
İBB Başkanı Kadir Topbaş, nüfusu 17 milyona yaklaşan İstanbul’u merkezlere böleceklerini söyledi. Topbaş, Kanal İstanbul ile de yeni bir merkez ortaya çıkacak dedi…

İnşaatı devam eden İstanbul 3.Havalimanı şantiyesinde başkonsoloslarla bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, nüfusu 17 milyona yaklaşan İstanbul’u merkezlere böleceklerini söyledi.


Kanal İstanbul’A KOMŞU YENİ KENT
Kanal İstanbul bölgesinde yeni bir merkez ortaya çıkacağını belirten Topbaş, “İstanbul’un nüfusu 16 - 17 milyona yaklaştı ve günlük harekette 30 milyon civarı. Böyle yoğun bir kenti birkaç merkeze bölmeye çalışıyoruz. Bu yoğunluğu biraz daha azaltabilmek adına bu önemli. Kanal İstanbul'un bölgesinde yeni bir merkez ortaya çıkacak. Orada bir takım öğeler, kendi içerisinde bir yaşam alanı ve o bölgeye destek verecek yeni fuar alanları ve sağlık merkezleri yapılacak. Bu bölge metro hatlarıyla da desteklenecek.” dedi.

Kanal İstanbul hakkında da açıklamada bulunan Topbaş, ekolojik dengeler açısından da projenin üzerinde çok dikkatli durulduğunu söyledi.

İSTANBUL’U BİRKAÇ MERKEZE BÖLMEYE ÇALIŞIYORUZ
Başkan Topbaş: “Bilim insanlarıyla sürekli görüşmeler halindeyiz. Yeraltı suları dahil her iki bölge arasında oluşacak kanaldan sonra geçişkenlik açısından bu alanlar değerlendiriliyor. Yer yer ekolojik köprüler düşünülüyor Kanal İstanbul'dan sonra İstanbul Boğazı’na baktığımız zaman bir ada ortaya çıkmış oluyor. Böyle bir adanın bölgelerde kara ile olan ilişkisi doğru konumlandırılması gerekiyor. Bunun için çok uzun bir çalışma yapıldı. Hemen hemen ihale aşamasına doğru yaklaşılıyor. Bölgede yoğun değil ama çok dengeli yerleşimler yapılmakta. Yüksek yapılardan ziyade daha mütevazi yapılar öne çıkıyor. İstanbul’un nüfusu 16 - 17 milyona yaklaştı ve günlük harekette 30 milyon civarı. Böyle yoğun bir kenti birkaç merkeze bölmeye çalışıyoruz. Bu yoğunluğu biraz daha azaltabilmek adına bu önemli. Kanal İstanbul'un bölgesinde yeni bir merkez ortaya çıkacak. Orada bir takım ögeler, kendi içerisinde bir yaşam alanı ve o bölgeye destek verecek yeni fuar alanları ve sağlık merkezleri yapılacak. Bu bölge metro hatlarıyla da desteklenecek.” dedi.


İstanbul Boğazı’ndan yılda 60 bin geminin geçtiğini ve Lozan’a göre de bu bölgenin uluslararası su kategorisinde olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Boğazdan 20 binden fazla da tanker geçiyor. Yanıcı maddeler de taşıyan bu tankerler tehlike oluşturuyor ve bazen de kazalara şahit oluyoruz. Kanal İstanbul ile birlikte hem boğazdaki trafik rahatlayacak hem de gemilerin ve tankerlerin yolu kısalacak” diye konuştu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 26 Mayıs 2017 Cuma, 18:03 Sayın Başkan, İstanbulu bölmeye çalışacağınıza istihdamı batı anadolu ve doğu Anadolu'ya kaydırsanız daha iyi değilmi ? Nasıl olsa Turkiyede çiftçilik hayvancılık bitti, koca Konya Ovasına yapın finans merkezi, yapın ticaretmerkezi, yapın uluslararası hava alanı insanlar o tarafa kaysın CEVAPLA
DİĞER HABERLER