Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bakanlıktan Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası Açıklaması

Bakanlıktan Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası Açıklaması

24 Mayıs 2017 Çarşamba, 16:49:06
Bakanlıktan Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası Açıklaması
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, basında çıkan Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası kapatılıyor yönündeki haberlere ilişkin açıklamada bulundu. Detaylar haberimizde…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan  basında çıkan “Atatürk’ün emriyle kurulan Türkiye’nin ilk çocuk yuvası kapatılıyor” yönündeki haberlere açıklama geldi.

Bakanlık tarafında yapılan yazılı açıklamada Keçiören Atatürk Çocuk Yuvasında "Çocuk Hizmetlerinde Dönüşüm" kapsamında inşaat ve tadilat çalışmaları yapıldığı, kurumun kapatılması veya yıkılmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan, "Çocuk Hizmetlerinde Dönüşüm" kapsamında, çocuk yuvaları ve çocuk yurtlarının, "Çocuk Evleri" ve "Çocuk Evleri Siteleri"ne dönüştürüldüğü anlatılan açıklamada, Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın açıklamalarında, bu dönüşümün 2017 sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını söylediği hatırlatıldı.
Keçiören Atatürk Çocuk Yuvasında 39 dönüm arazi üzerinde bulunan 6 hizmet binası, Çocuk Destek Merkezi ve Çocuk Yuvasıyla, 0-6 yaş ve 13-18 yaş grubundaki çocuklara hizmet verildiği aktarılan açıklamada, bu dönüşümle çocukların ev ortamında, kendi yaş ve durumlarına uygun, daha az sayıda çocuk ve eğitimli personelle daha mutlu, sağlıklı bir şekilde yaşamalarının amaçlandığı belirtildi.
Kurumda yapılan tadilat ve inşaat çalışmalarının da bu kapsamda devam ettiği ifade edilen açıklamada, bu çalışmaların yuvanın tarihi geçmişi ve manevi değeri göz önünde bulundurularak, büyük bir hassasiyetle yapıldığının altı çizildi.

YUVANIN YIKILACAĞI YALAN…
Açıklamada, "Yuvanın Haziran ayında yıkılacağı ve yerine ne yapılacağının belli olmadığı iddiaları asılsızdır. Yuva, içinde bulunduğu arazi ve binalarla bundan sonra da çocuklarımızın hizmetinde olacaktır. Bazı binalar, şu anda kullanıldığı şekliyle (konferans salonu, mutfak, hobi atölyesi), bazıları da farklı amaçlarla çocuklarımız için kullanılmaya devam edilecektir." denildi.


Kurum bahçesindeki iki tarihi çeşme ile yabancı devlet adamlarının ziyaretlerinde hediye ettiği oyuncakların da koruma altında bulunduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:"Keçiören Atatürk Çocuk Yuvasının kapatılması veya yıkılması söz konusu değildir. 1921 yılında milletimizin asil evlatlarının çabalarıyla kurulan Çocuk Esirgeme Kurumu ve bu çabanın ilk meyvesi olan Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ecdadımızın bizlere emanetidir. Bu emanete maddi ve manevi olarak hakkıyla sahip çıkılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da çocuklarımızın yaşadığı ve yaşatıldığı bir yer olmaya devam edecektir."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER