Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kamulaştırma Bedelini Alamayınca Mezar Kaldırttı

Kamulaştırma Bedelini Alamayınca Mezar Kaldırttı

23 Mayıs 2017 Salı, 16:19:11
Kamulaştırma Bedelini Alamayınca Mezar Kaldırttı
Isparta’da 67 yaşındaki Nureddin Karaman, kamulaştırılarak mezarlık alanına dahil edilen arazisinin kamulaştırma bedelini alamayınca arazi içindeki 34 mezarı kaldırttı…

Isarta’nın Işıkkent Mahallesi’ndeki Isparta Belediyesi Asri Mezarlığı'nın yanında bulunan 2 bin 641 metrekarelik tapulu arazisi 1999 yılında kamulaştırılarak mezarlık alanına dahil edilen 67 yaşındaki Nureddin Karaman, kamulaştırma bedelini alamayınca alandaki 34 mezarı kaldırttı.


Olay şöyle gelişti; 2012 Isparta Belediyesi 1 milyon TL’nin üzerindeki kamulaştırma bedelini ödemeyince Karaman, 2006’da mahkemeye başvuruyor ama sonuç aleyhinde çıkıyor.  Bunun üzerine Karaman 2008 yılında Isparta İdare Mahkemesi’ne yeni bir dava daha açıyor ve mahkemeyi kazanıyor. Nureddin Kahraman mahkemeyi kazanınca içinde mezarlıkların da bulunduğu araziyi tel örgüyle kapatıyor.

2012 yılında da Isparta Belediyesi arazinin kamulaştırılması için dava açıyor.  Isparta 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, belediyenin Nureddin Karaman'a kamulaştırma bedeli olarak 1 milyon 28 bin 283 lira ödemesine karar veriliyor. Paranın ödenmemesi üzerine Nureddin Karaman 2015 yılında, iş makinesiyle arazinin etrafını toprakla çeviriyor ve  boş kalan alanları da defin işlemi yapılmaması için kazdırıyor.

34 MEZAR KALDIRILDI
Aradan geçen 2 yıl sonunda arazisine yeniden defin yapılması üzerine Nureddin Karaman, geçen ay Isparta Asli Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak kaldırılması talebinde bulunuyor. Talebin yerinde bulunması üzerine Isparta Belediyesi Mezarlık Müdürlüğü ekipleri dün, polis ve din görevlilerinden oluşan ekiple Asri Mezarlığa geliyor ve  arazideki 34 mezarı bulunduğu alandan kaldırıyor. Çoğunluğu bebek ve çocuk cenazeleri başka bir alana defnediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Isparta Belediyesi, imar planında yeşil alan gözüken mezarlık arazisiyle ilgili yaklaşık 20 yıldır mülk sahibinin yüksek bedel isteğinde bulunması nedeniyle uzlaşma sağlanamadığı ifade etti.


Anlaşmazlık nedeniyle konunun mahkemeye taşındığı vurgulanan açıklamada, mülk sahibinin müracaatı sonrası bahse konu alandaki 34 bireye ait mezarların daha düzenli bir alana dini vecibelerle nakledildiği kaydedildi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER