Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kuleli Askeri Lisesi Müze Oluyor

Kuleli Askeri Lisesi Müze Oluyor

25 Nisan 2017 Salı, 09:35:04
Kuleli Askeri Lisesi Müze Oluyor
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kuleli Askeri Lisesi’nin müze olacağını söyledi…

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 23 Nisan nedeniyle TBMM’de verilen resepsiyonda gazetecelirin sorularını yanıtladı.
Kapatılan askeri okullarla ilgili açıklamada bulunan Bakan Işık, o liseler arasında yer alan Kuleli Askeri Lisesi’nin müze olacağını duyurdu.


Kuleli Askeri Lisesi’nin tarihi ön bina kısmının Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verileceğini ve müze olacağını belirten Işık, kalan kısmı ile ilgili de başka bir çalışma yapıldığını açıkladı.


Kuleli Askeri Lisesi’nin arazisinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Bakan Işık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiğini belirterek, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın da bizzat konuyla ilgilendiğini söyledi.


Ön taraftaki tarihi binanın bir kısmının restore edildiğini şimdi, kalan kısmın da Kültür Bakanlığı’nca restore edileceğini anlatan Işık, okulun bulunduğu arazinin 180 dönüm olduğunu ve tarihi ön binanın dışındaki kısımla ilgili ise ne yapılacağına yönelik ayrı bir çalışma yapıldığını ifade etti.

HEYBELİADA DENİZ LİSESİ HAZIRLIK SINIFI OLACAK

Heybeliada’daki Deniz Lisesi’nin hazırlık sınıfı olacağını belirten Işık, Işıklar Lisesi ile ilgili de çalışma yaptıklarını söyledi.

Milli Savunma Üniversitesi’ne 2017-2018 eğitim döneminde öğrenci alınacağını belirten Işık, başvuruların 100 bini bulduğunu söyledi. 25 Mayıs tarihine kadar başvuru süresi olduğunu hatırlatan Işık, okula 5 bin 268 öğrenci alınacağını kaydetti. Öğrencilerin puan sıralamasına göre çağrılacağını kaydeden Işık, ayrıca fiziki yeterlilik, yazılı sınav, mülakat ve psikoteknik incelemeler yapılacağını anlattı.

Kapatılan askeri okullardan başvuru alınıp alınmayacağına yönelik üzerine  bu sene böyle bir şey yapma imkanlarının olmadığını belirten Işık, okullara yerleştirilenlerin yüzde 90’dan fazlasının FETÖ’nün bizzat yerleştirdiği çocuklardan oluştuğunu, bireysel olarak hangisinin FETÖ’cü hangisinin olmadığını da araştırılmasının zor olduğunu vurguladı.

KARAR 31 TEMMUZ’DA ÇIKTI
Askeri okullar geçen yıl 31 Temmuz tarihinde OHAL kapsamında çıkarılan 669 sayılı kararname ile kapatıldı. Kapatılan liseler arasında 1845 yılında kurulan Kuleli Askeri Lisesi de yer aldı. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiğinde koruluk, manastır ve kule bulunan alan, Yavuz Sultan Selim devrinde manastır yeniçerilere kışla olarak verildi. Alan, zamanla güzel ve süslü bir bahçe haline geldiği için Kuleli Bahçesi diye tanındı. Kanuni Sultan Süleyman bahçede yüksek bir kulesi bulunan dokuz katlı ve her katı fıskiyeli havuzlarla süslenen büyük bir kasır yaptırdı. Bizans devrinden kalan kule daha sonra yıktırıldı. 2. Mahmut döneminde, süvari birlikleri için inşa edilen kışla Kuleli Askeri Lisesi’nin ilk yapısı oldu. Abdülmecit devrinde, 1843’te kışlanın yarı kagir olarak yenisi inşa edildi. İki tarafına da kuleler yapıldığından kışlaya bu tarihten itibaren Kuleli Kışla denilmeye başlandı. Dönem dönem hastane olarak da kullanılan bina Sultan Abdülaziz devrinde, 1871’de ana duvarları kagir, iç bölmeleri, tavan ve tabanları ahşap olarak iki kat halinde inşa edilerek, kışlanın bugünkü hali ortaya çıktı. 1925 yılında okul “Kuleli Askeri Lisesi” olarak bugünkü adını aldı. 1940’lı yıllarda yine hastane olarak kullanıldı. Lise II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, 1947’de tekrar İstanbul’a taşındı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER