Anasayfa >

Diğer Haberler >

E-5 ve Tem’in Altı Otopark Oluyor

E-5 ve Tem’in Altı Otopark Oluyor

14 Nisan 2017 Cuma, 13:49:28
E-5 ve Tem’in Altı Otopark Oluyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’daki otopark sorunu için yeni bir çözüm üretti. Bakanlık bu kapsamda E-5 ve Tem otoyollarının altını otoparka dönüştürecek…

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), 2017 yılı Şubat ayı Motorlu Kara Taşıtları istatistiklerine göre; İstanbul'da trafiğe kayıtlı 3 milyon 881 bin 877 araç bulunuyor. Bu otopark çilesini de beraberinde getiriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul’daki otopark sorununa çözüm olacak yeni bir proje geliştirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, İstanbul'daki otopark sorununu D-100 karayolu (E-5) ve TEM otoyollarının altı otoparka dönüştürerek çözeceklerini söyledi.

Ilgili yönetmeliğin hazır olduğunu belirten Öztürk, yönetmeliği ilgili kurumların görüşüne sunduğunu belirtti.

Keçiören ve Tuzla’da pilot uygulama yaptıklarına dikkat çeken Öztürk, bu sayede ulaşım aksinde merkez taşımacılığının güçlendirilmesini de hedeflediklerini belirtti.

OTOPARK SANAYİ
Otopark sanayi sektörünü doğurmak istediklerinin altını çizen Öztürk,  “Arabalar çoğu yerde yerin altına inecek. Yerin üstünde artık insanların ve hareket halinde olan arabaların kullanılmasını sağlayacağız. Bu otopark yönetmeliği otoparklara giriş çıkışlar standartları ne olacak, apartman tipli otoparklar geliyor. Yani böyle varacaksınız kapıya arabanızı vereceksiniz. Arabanız asansörle ilgili kata çıkacak, siz gelmeden önce mesaj çekeceksiniz otoparka arabanız kapıya gelecek” ifadesinde bulundu.


Her daireye bir araçlık otopark zorunluluğun geleceğini belirten Öztürk, evde iki araba, üç araba varsa o zaman yakın alan hinterlantta o arabalarla ilgili mutlaka o alanda otopark oluşturma ve meydana getirme şartlarını de getirdiklerini ifade etti. Prof. Dr. Öztürk bu uygulamayı belediye ve özel sektörlerle birlikte oluşturacaklarının da altını çizdi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 21 Nisan 2017 Cuma, 09:53 dafds CEVAPLA
DİĞER HABERLER