Anasayfa >

Diğer Haberler >

İller Bankası Sultanbeyli Orhangazi Arsası İmar Planı Onaylandı

İller Bankası Sultanbeyli Orhangazi Arsası İmar Planı Onaylandı

24 Mart 2017 Cuma, 14:26:05
 İller Bankası Sultanbeyli Orhangazi Arsası İmar Planı Onaylandı
İller Bankası’nın Sultanbeyli Orhangazi arazisinin imar planı onaylandı. Mevcutta “dini tesis” alanı olarak kayıtlı olan arazi imar planı değişikliği ile “konut-ticaret ve sosyal tesis” alanı oldu…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

İller Bankası’nın mülkiyetinde olan Sultanbeyli Orhangazi Mahllesi 107 ada, 1 parsele ilişkin hazırlana 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği onaylandı.


Toplam 7 bin 445,32 metrekare alanı kapsayan planlama alan mevcutta “Dini tesis (cami)” alanında kalıyor.


107 ada 1 parseli kapsayan yaklaşık 7 bin 445 metrekarelik alan plan değişikliği ile 107 ada 1 parselin bulunduğu alan “ticaret-konut”alanı ve “Sosyal tesis alanı” olarak planlandı.


İmar planı değişikliğinin gerekçesi ise şöyle;
“Planlama alanının çevresinde yoğun olarak konut bölgelerinin yer alması, ihtiyaca karşılık verecek ticaret alanlarının ve sosyal tesis alanlarının bölge içerisinde yeterli sayıda yer almaması,

-Mevcutta planda fonksiyonu belirtilen (cami) alanın ihtiyacı karşılayacak sayıda ve büyüklükte yer alması plan değişikliği gerekliliğini oluşturmuştur.

-Söz konusu plan değişikliğine konu bölgede mevcutta bu ölçek ve büyüklükte dini tesis alanına ihtiyaç duyulmadığı görülmektedir ve 109 ada 2 parselin bulunduğu alanda Dini Tesis alanı mevcutta inşa edilmiştir.

Bu nedenle ihtiyaç ve hinterlant kriterleri dikkate alındığında bitişik parselde yeni bir dini tesis ihtiyacının olmaması planlanan dini tesis alanı ile ilgili düzenleme gerekliliğini ortaya koymaktadır.


Plan değişikliğine konu alan çevresinde parsel bitişiğinde dini tesis alanı içinde caminin yer aldığı alan aynen korunmuş olup (109 ada 2 parsel), planlamaya konu alan (107 ada 1 parsel) Ticaret-Konut alanı ve Sosyal Tesis alanı olarak planlanmıştır.”

İMAR PLANININ DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER