Anasayfa >

Diğer Haberler >

Aydos Kalesi İşletmeye Açılıyor

Aydos Kalesi İşletmeye Açılıyor

21 Mart 2017 Salı, 12:19:35
 Aydos Kalesi İşletmeye Açılıyor
Sultanbeyli Aydos Kalesi ve yakın çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği askıya çıktı. Yeni imar planı Aydos Kalesi çevresinde alışveriş ve eğlence merkezlerinin yapımının yolunu açıyor..

HABER: ŞENGÜL KIRMIZITAŞ

Sultanbeyli Aydos Kalesi ve yakın çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı değişikliği askıya çıktı. Buna göre Aydos Kalesi işletmeye açılacak. Çevresinde alışveriş, eğlence merkezi yapılabilecek.


Planlamam alanı İstanbul Anadolu Yakası Aydos Dağı ve Ormanlarının Sultanbeyli ilçesi sınırlarında kalan Şalgamlı Devlet Ormanı kısmında, Aydos Kalesi’ni de içerisine alan yerleşim yerleriyle bütünleşik bulunan yaklaşık 39,6 hektarlık alanı kapsıyor.


Yeni imar planı Aydos Kalesi çevresinde alışveriş ve eğlence merkezi yapımının önünü açıyor. Planlama gerekçe olarak şu açıklama yer alıyor;

“1.maddenin b fıkrasında “1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı veya 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı doğrultusunda hazırlanacak projesine göre ilgili koruma kurulundan izin almak koşulu ile halka açık rekreasyon amaçlı günübirlik tesisler (lokanta, büfe, kafeterya, soyunma kabinleri, Wc, gezi yolu, açık otopark ve benzeri) ile alanının ve çevrenin özelliklerinden kaynaklanan faaliyetlerin korunması ve geliştirilmesi amacına yönelik yapıların (iskele, balıkçı barınağı, bekçi kulübesi ve benzeri) yapılabileceğine” ifadesi yer almaktadır. Aydos Kalesi’nin kale içi ve dışı çevre düzenlemelerinin ilgili mevzuat çerçevesinde yapılabilmesi amacıyla, Aydos Kalesi çevresi ve ulaşım yollarını da kapsayan alanda, rekreasyon amaçlı günübirlik tesislerin yapılması amacıyla 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan değişikliğine ihtiyaç duyulmaktadır”

21 Mart’ta askıya çıkan imar planı 30 günlük askıda bekleme sürecinin ardından 19 Nisan’da askıdan inecek. Bu süre içinde itirazlar im müdürlüğüne yapılabilecek.

İMAR PLANI DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER