Anasayfa >

Diğer Haberler >

Sahibinden Satılık 265 Yıllık Han

Sahibinden Satılık 265 Yıllık Han

21 Mart 2017 Salı, 11:24:29
Sahibinden Satılık 265 Yıllık Han
Mehmet Paşa tarafından I. Sultan Mahmut Dönemi'nde 1752'de kesme taştan yaptırılan Paşa Han, satışa çıktı…

Tokatlı esnaf Abdullah Efeli, dedesinden kalan 265 yıllık hanı restore ettiremediği için satışa çıkardı.

Tokat Sulu Sokak Çarşısı’nda yer alan han, Mehmet Paşa tarafından I. Sultan Mahmut Dönemi'nde 1752'de kesme taştan yaptırılıyor. 265 yıllık handan bugüne sadece duvarları kalmış.

Bin 800 metrekareye yakın bir alanda konumlanan hanın avlusunda ağaçlar ve daha sonradan yaptırılan tek katlı bir ev yer alıyor.

Tarihi hanın orta kapısında ise kabartma şeklinde selvi ağacına zincirle bağlı iki kaplan figürü bulunuyor.


Hanı, yaklaşık 50 yıl önce aldığını ve restore ettiremedikleri için satmaya karar verdiklerini belirten Abdullah Efeli, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onaylı 70 odalı projesi hazır olan hanın değerlendirilerek turizme kazandırılmasını arzu ettiklerini söyledi.


Handa geriye sadece dış duvarların kaldığına dikkat çeken Efeli, iyi bir restorasyonla ayağa kalkabilir dedi.


DEVLET SAHİP ÇIKSIN
Efeli, “Bir çok tarihi mekan restore edildi, buranında restore edilmesini veya farklı bir şekilde değerlendirilmesini istiyoruz. Restorasyon için bir çok çalışmamız oldu ama maliyetler yüksek olduğu için bu bizim yapabileceğimiz bir çalışma değil. Bu anlamda devletimizin sahip çıkmasını bekliyoruz. Buranın restore edilip eski günlerine kavuşmasını istiyoruz" diye konuştu.


OTEL YAPMAK İSTEYENLER VAR
Paşa Hanı almak için kendilerini arayanların olduğunu ama henüz anlaşabildikleri bir yatırımcının çıkmadığını ifade eden Efeli, "Burayı otel, yurt, pansiyon olarak değerlendirmek isteyen yatırımcılar oluyor. Ama sonuçlanmış bir durum yok şuan için" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER