Anasayfa >

Diğer Haberler >

TMSF’ye Devredilen Şirketler İçin Karar Çıktı

TMSF’ye Devredilen Şirketler İçin Karar Çıktı

21 Mart 2017 Salı, 10:03:58
TMSF’ye Devredilen Şirketler İçin Karar Çıktı
FETÖ soruşturması kapsamında TMSF’ye devredilen şirketlerin akıbeti belli oldu. O şirketler için karar çıktı. Detaylar haberimizde…

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) operasyonları kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen şirketlerin kaderi belli oldu. Buna göre zarar eden 40’a yakın şirket tasfiye edilirken suça karışmayanlar ise sahiplerine iade edilecek. Terör örgütüne para aktardığı kesinleşen şirketler ise satılacak.


KARLI OLANLAR YÖNETİLECEK
Yargılama süreci bitene kadar bekleyeceklerini belirten Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Kârlı olanlar yönetilecek. İçi boşaltılmış, mali yapısı bozulan şirketlere yönelik de özel bir yönetim mekanizması kurulacak. Onlar elden çıkarılacak" dedi.

Fon'a geçip de içi boşaltılan şirketlerin mali yapılarının tamamen bozulduğunu bildiren Canikli, "Onların yönetimi için de özel bir mekanizma gerekiyor. Kanun Hükmünde Kararname ile verilen yetki kapsamında tasfiye ya da satışa karar verebiliyoruz. Nitekim o şekilde satış, tasfiye kararlarımız var" dedi.

KAVUKLAR’IN GAYRİMENKULLERİ SATIŞA ÇIKTI
Canikli, zarar eden şirketlerin satışı konusunda onay verdiğini belirtirken, bunlar içinde konuttan balık çifliğine kadar çeşitli işletmeler olduğunu söyledi. Öte yandan İzmir'de yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasında TMSF'nin kayyum tayin edildiği Kavuklar Grubu'na ait bazı gayrimenkuller satışa çıkarıldı.


Maliye, FETÖ'nün finans ayağını kurutmaya yönelik çalışmaları sürdürürken bugüne kadar yaklaşık 40 bin kişi hakkında analiz çalışması yapıldı. Geçen yıl terörizmin finansmanıyla mücadele kapsamında 100 bini aşkın şüpheli işlem bildirimi alındı. Bunların 600'ü hakkında savcılıklara suç duyurusu yapıldı. İstihbari nitelikteki bilgi paylaşımları kapsamında da 20 bin kişi hakkında bilgi alışverişi yapıldı.


Yapılan incelemelerin ardından 5-6 grubun sahiplerine iade edildiğine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "İade edilen şirketler borsaya kayıtlı değil. Fon'a devredilen şirketler, eski sahiplerinden çok daha iyi yönetiliyor. Bunu kendileri de dile getiriyor. Satışlardan elde edilecek tutarlar yargılamanın sonuna kadar nemalandırılarak dava sonucu beklenecek" dedi.


858: TMSF'ye devredilen şirket

40.5: Aktif büyüklüğü

18.1 milyar TL: Özkaynak toplamı

45.000:  Çalışan sayısı

21.5 milyar TL: Ciro

259: Kayyum sayısı

Sabah

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER