Anasayfa >

Diğer Haberler >

Tav Arabistan Yanbu Havalimanı’nı İşletecek

Tav Arabistan Yanbu Havalimanı’nı İşletecek

16 Mart 2017 Perşembe, 13:46:24
Tav Arabistan Yanbu Havalimanı’nı İşletecek
Tav Havalimanı Holding, Arabistan’da Yanbu Havalimanı’nı 30 yıl işletecek..

Tav Arabistan’ın Yanbu şehrinde bulunan Yanbu Havalimanı’nı işletecek.

Tav’ın Türkiye’de ve dünyada işlettiği 15.havalimanı olacak olan Yanbu Havalimanı’na ilişkin geçtiğimiz hafta Suudi Sivil Havacılık Otoritesi ile Yanbu Havalimanı'nın işletmesi için görüşmelere başlamıştı.
Ortağı Al Rajhi Grubu'yla birlikte Suudi Arabistan'ın Yanbu şehrinde bulunan havalimanının geliştirilmesi ve işletmesi için Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi'yle (GACA) anlaşmaya vardı.

Tav Havalimanları Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan yazılı açıklamaya göre 2016 yılında yaklaşık 1,1 milyon yolcuya hizmet veren Yanbu Havalimanı, yeni terminal yatırımı ile birlikte yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet verecek.


Açıklamanın tem metni şöyle;
“13 Mart 2017 tarihinde yaptığımız Özel Durum açıklamasında; Suudi Arabistan'ın Yanbu şehrinde bulunan Yanbu Uluslararası Havalimanı için yerel otorite olan Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (GACA) ile birebir görüşmelere başladığımızı duyurmuştuk.
 
 Yanbu Havalimanı'nın TAV Havalimanları Holding ve eşit paya sahip (%50) ortağı Al Rajhi Holding Group ile 30 yıl süreyle işletilmesi konusunda, GACA tarafından resmi açıklama yapılmıştır.
 
 2016 yılında yaklaşık 1,1 milyon yolcuya hizmet veren Yanbu Havalimanı yeni terminal yatırımı ile yılda yaklaşık 3 milyon yolcuya hizmet verebilecektir. “
 

TAV Suudi Arabistan'da 2012'den bu yana Medine Havalimanı'nın işletmesini yürütüyor. Ayrıca hizmet şirketleriyle Cidde, Riyad ve Dammam havalimanlarında da faaliyet gösteriyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER