Anasayfa >

Diğer Haberler >

Doğalgaz Faturasında Tasarruf Ettiren 8 Öneri

Doğalgaz Faturasında Tasarruf Ettiren 8 Öneri

14 Şubat 2017 Salı, 14:48:14
 Doğalgaz Faturasında Tasarruf Ettiren 8 Öneri
Bazı tedbirlerle doğalgaz faturanızı düşürmeniz mümkün. İşte doğalgaz faturasında tasarruf etmenin püf noktaları…

Alarko Carrier’ın Isıtma Ürün Müdürü Erkan Mutlu, doğalgaz kullanıcılarına faturalarını düşürmenin püf noktalarını anlattı.
Küçük ama etkili önlemlerle tasarruflu ısınmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Mutlu, kombi alırken çevre dostu ve verimli cihazların tercih edilmesi gerektiği konusunda öneride bulundu.


DÜZENLİ BAKIMLA YÜZDE 15 TASARRUF
Kombi bakımının düzenli yapılmasının ısınma giderlerinde yüzde 15 tasarruf sağlayacağının altını çizen Mutlu, cihazların sürekli aynı verimle ve problemsiz çalışması, muhtemel arızaların önceden tespit edilebilmesi için, yılda bir kez yetkili servis tarafından bakım yapılmasının önemine değindi.

Kombilerin genellikle ilk yıllarında istisnai durumlar dışında bakıma ihtiyaç duyulmadığını söyleyen Mutlu, “Ancak bir yıl kullanıldıktan sonra cihazların bakıma ihtiyacı oluyor. Bu ihtiyaç ürünün cinsine, işletme koşullarına, bulunduğu ortama ve kullanım şekline göre değişkenlik gösteriyor. Çalışma koşullarına ve sıklığına bağlı olarak, zaman içerisinde cihazda kirlenme meydana geliyor. Mekanik aksamlar aşınıyor, orijinal ayarları bozuluyor. Bakım esnasında gerekli kontrol ve temizlikler yapılarak, cihazın yüksek performansla çalışması sağlanıyor, böylece elektrik ve yakıt giderleri azaltılıyor. Periyodik bakım ve doğru kullanım cihazın tam verimle çalışmasını sağlıyor.” dedi.

İşte tasarruflu ısınmanın püf noktaları:
1.    Kombinin, geceleri ve evde olunmayan zamanlarda da düşük sıcaklıkta sürekli çalışır halde tutulması, kesintili yakmaya göre daha ekonomiktir. Kısa süreli açıp kapamalar daha fazla doğal gaz sarfiyatına neden olur. Kombi uzun süre kapalı kaldığında ev soğuyacağından, yeniden ısıtma için daha fazla yakıt tüketimi gerekir.
2.    Hem konfor, hem de daha ekonomik çalışma için programlı oda termostatları kullanılmalıdır.
3.    Her radyatörün gidiş hattına termostatik vana konulmalı ve oda sıcaklıkları bağımsız olarak ayarlanmalı, kullanılmayan odaların vanaları kısılmalıdır.
4.    Bununla birlikte radyatör dönüşlerine de mutlaka dönüş vanası takılmalı, eğer son radyatörlerde ısınma problemi yaşanıyor ise dönüş vanaları üzerinden hidrolik balanslama yapılarak bu problem giderilmelidir.
5.    Mekânın iyi bir yalıtıma sahip olması, pencere ve kapıların ısı kaybına imkân vermeyecek şekilde düzenlenmesi, daha az yakıtla daha iyi ısınma sağlamak için önemlidir.
6.    Güney cepheli pencerelerden güneş ışığının eve girmesine özen gösterilmelidir. Kuzey yönlü pencerelerde ise geceleri panjur, perdelik ve rüzgârlıkların kapalı tutulmasına dikkat edilmelidir.
7.    Radyatörlerin önüne eşya koyarak, üzerlerini perde veya objelerle kapatarak ısının verimli dağılması engellenmemelidir.
8.    Radyatörlerin duvarla arasına, ısı yalıtım levhaları yerleştirilmelidir.
Evin kullanılmayan bölümlerinin radyatörleri kısılarak veya kapatılarak, yakıtın daha az harcanması sağlanmalıdır.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER