Anasayfa >

Diğer Haberler >

Planlama Yetkisi Bakanlıktan İBB’ye Geçiyor

Planlama Yetkisi Bakanlıktan İBB’ye Geçiyor

03 Şubat 2017 Cuma, 13:56:39
Planlama Yetkisi Bakanlıktan İBB’ye Geçiyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlığın artık planlama yetkisini kullanmayacağını söyledi. İmar yetkisinin tek elde toplayacaklarını belirten Özhaseki, kimse eline tapusunu alıp bizden yoğunluk istemek için Ankara’ya gelmesin onların hiçbir işini yapmayacağız dedi…


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, basın mensupları ile bir araya geldi. Türkiye’nin yeni şehircilik politikaları hakkında bilgi veren Özhaseki, yeni dönemde bakanlığı planlama yetkisini kullanmayacağını söyledi.


İMAR YETKİSİ TEK ELDE TOPLANACAK
Planlama yetkisinin bakanlıktan İBB’ye geçeceğini belirten Özhaseki, “Bakanlık artık planlama yetkisi kullanmayacak. Yetkiyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne veriyoruz.Hiç kimse eline tapusunu alarak Ankara’ya gelmesin. Plan yapma yetkisi meclislerin, onlar sürdürsünler. Plan yapma yetkisi tek elden sürdürülmezse kargaşa çıkar. Ancak kamu yararı olan yerlerde ya da yerel yönetimler bir vatandaşın işi düştüğü halde haklı talepleri yerine getirmiyorsa, vatandaş bunun neticesinde bize başvuruyorsa o zaman plan yapma yetkimizi kullanabileceğiz. Ama bunun dışında eline parselini alarak biraz yoğunluk isteyen hiç kimse bizim kapımızı çalmasın, onların hiçbir işini yapmayacağız..

FİKİRTEPE’DE 13 ADANIN TEMELİ BU PAZAR ATILACAK
Fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi veren Özhaseki, 5 Şubat’ta 13 adanın temelini atacağız dedi.

İstanbul İl Müdürlüğü olarak sorunun tek tek ve ada ada çözümü için bir çalışma başlatıklarını belirten Mehmet Özhaseki, şunları söyledi:
"Ada bazında başladığmızda her bir problemi tek tek çözdük. Müteahhitleri anlaştırdık, vatandaşlarla anlaştık. İflas eden müteahhitlere ortak olduk. kiptaş ve İller Bankası ortaklığıyla orada çözüm ortağı olduk. Bu pazar günü 13 adada temel atıyoruz. 2 adanın da yıkımına başlıyoruz. Yani 15 adada işe başlıyoruz. 15 adada 9 bin 189 konut, 571 işyeri, 509 ofis var. Pazar günü bağımsız 10 bin 269 bağımsız biriminin temelini atıyoruz. Fikirtepe'de ekonomik büyüklük olarak 35 bin konut yapılacak ve 18 milyar dolarlık bir hacim var."

"ANLAŞMA OLMAYAN ADALARI DA ÇÖZECEĞİZ"
Diğer yandan Fikirtepe'de anlaşma olmayan adaların da bulunduğunu kaydeden Mehmet Özhaseki geriye kalanları da önümüzdeki günlerde tek tek ada bazında çözmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

"7 BUÇUK MİLYON RİSKLİ YAPI DÖNÜŞTÜRÜLECEK"

Bakan Özhaseki, önümüzdeki 15 yıl içerisinde tüm Türkiye'de riskli olarak gördükleri 7 buçuk milyon civarındaki yapıyı 2018'den itibaren dönüştürmeyi hedeflediklerini belirtti.

HER YIL 500 BİN KONUT YENİLENECEK
Özhaseki, "Bu yapılardan yılda İstanbul'da 250 bin konutu Anadolu'da da 250 bin civarında konutu yenilemeyi ve dönüştürmeyi düşünüyoruz. Bunun için de hedef yıl 2018. Her yıl 2018'den itibaren başlayarak 500 bin konutu değiştirirsek ve dönüştürürsek ortalama ülke ekonomisine 40 milyar dolarlık bir hacim oluştururuz" diye konuştu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER