Anasayfa >

Diğer Haberler >

5.İnşaat ve Konut Konferansı’ndan Öne Çıkan Başlıklar

5.İnşaat ve Konut Konferansı’ndan Öne Çıkan Başlıklar

24 Ocak 2017 Salı, 14:56:28
 5.İnşaat ve Konut Konferansı’ndan Öne Çıkan Başlıklar
5.İnşaat ve Konut Konferans’ı gerçekleşti. İşte konferanstan öne çıkan başlıklar….

Bu yıl beşincisi düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı gerçekleşti. Konferansa, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yanı sıra sektörün önde gelen birçok ismi katıldı.


Konferansta konuşan Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, inşaat malzemesinin katma değerinin yüzde 80'inin Türkiye'ye ait olduğunu belirterek, "Çok daha kaliteli ve ucuz malzemeler üretirsek enerji ithalatına harcadığımız parayı buradaki ihracatla kapatabiliriz." dedi.


Bayraktar, Türkiye'nin amiral gemisinin inşaat olduğunu belirterek, sektörün diğer ülkelerdeki petrol ve doğalgaz kadar önemli olduğunu söyledi.


İNŞAAT SEKTÖRÜ BETON YATIRIMIDIR, BUNLARI DURDURUN DİYEN HAİNDİR
Bayraktar, Türk inşaat sektörünün dünyada birçok alanda birinci olduğunun altını çizerek, "İnşaat sektörü beton yatırımıdır, bunları durdurun' diyenler haindir. Derdimiz sadece konut, inşaat, köprü, yol yapmak değil. Biz bu işi en iyi yapanız. Dünyanın her yerine gideceğiz müşavirlik firmalarımızla. Dünyada 50 bin kişi çalıştıran müşavirlik firmaları var. Bunlar üstlendiği projelerde de kendi ülkelerinin ürünlerini kullanıyor. Biz de inşaat malzemelerimizi kullanacağız oralarda." diye konuştu.


İnşaat malzemeleri ihracatının 2015'te rekor kırdığını kaydeden Bayraktar, "İnşaat malzemesinin katma değerinin yüzde 80'i Türkiye'ye ait. Çok daha kaliteli ve ucuz malzemeler üretirsek enerji ithalatına harcadığımız parayı buradaki ihracatla kapatabiliriz." ifadesini kullandı.

"İNŞAAT SEKTÖRÜNE LAF ATANLAR YANLIŞ YAPIYOR"
Bayraktar, inşaat sektörünü eleştirenlerin yanlış yaptığını belirterek, "Bu sektöre laf atanlar yanlış yapıyor, yanlış kapıdan giriyor. İnşaat sektörü sanayidir. İnşaat sektöründe kaliteyi artırıp fiyatları aşağı çekmemiz gerekiyor. İnovasyona çok daha önem vermemiz gerekiyor. Büyük inşaat firmalarımız mutlaka inovasyon departmanı kurmalı. Böylece inşaatçılıkta uzaya çıkarız." dedi.


Türkiye'nin bilmediği sektörde ileriye gitmesinin daha zor olduğunu dile getiren Bayraktar, inşaatçılığın çok iyi bilindiğini ve bu sektör sayesinde ülkenin daha fazla kazanabileceğini bildirdi.
Bayraktar, kentsel dönüşümün Türkiye için bir fırsat olduğunu ifade ederek, Türkiye için kaçınılmaz olan kentsel dönüşümün devam etmesi gerektiğini, bu sayede ülkenin ileri gideceğini ve işsizliğin azalacağını anlattı.

"KONUTTA BALON YOK"
Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bazı kimseler tarafından iddia edildiği gibi konut sektöründe balon olmadığını belirterek, özellikle İstanbul'un çok ciddi göç aldığını, batıdan göçün teşvik edilmesine rağmen buraya göçün engellenemediğini söyledi.


Yeni evlenenlerin anne-babasından ayrı eve çıktığını dile getiren Güllüce, "Bu kadar ciddi ihtiyaç varken İstanbul'daki inşaat firmaları gece-gündüz çalışsalar dahi bu ihtiyacı karşılayamazlar." dedi.

2017’Yİ KENTSEL DÖNÜŞÜM YILI İLAN ETTİK
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kentsel dönüşümün hızla devam etmesi gerektiğini belirterek, "2017'yi kentsel dönüşüm yılı ilan ettik." dedi.


Konut sektörünün yarattığı istihdam ve 250'nin üzerinde sektörü etkilemesiyle hayati öneme sahip olduğunu dile getiren Durbakayım, "Sektörün üretim miktarı için bazı söylemler var. 'Balon var mı?' deniliyor. Yıllık ihtiyaç 900 bin civarında. Evlilik, büyük ailelerin ayrılması, nüfusun artması gibi. Ancak geçen yıl 1 milyon 340 binden fazla konut satıldı. Bu yılki beklentimiz 1,5 milyon. Çünkü ciddi ihtiyaç var." diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER