Anasayfa >

Diğer Haberler >

Belediyelere Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği Geliyor

Belediyelere Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği Geliyor

23 Ocak 2017 Pazartesi, 12:06:51
  Belediyelere Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği Geliyor
Belediyelere kentsel dönüşüm kapsamında sıfıra yakın faizlerle uzun vadeli kredi desteği geliyor….

Türkiye’de kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak için belediyelere düşük faizle kredi desteği geliyor.


ALTYAPISINI TAMAMLAMAYAN BELEDİYEYE ÜST YAPI KREDİSİ YOK
Türkiye’de ilk defa sıfıra yakın faiz oranında, uzun vadeli kredi desteği sağlanacağını belirten İller Bankası (İLBANK) Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Demirtaş,bundan sonra içme suyu, arıtma, kanalizasyon gibi alt yapı çalışmalarını tamamlamayan belediyelere de üst yapı çalışmaları için kredi verilmeyeceğini bildirdi.


TÜRKİYE’DE İLK
Bakanlığın hali hazırda İLBANK üzerinden belediyelere üst yapı ve alt yapıya yönelik kredilendirme yaptığını hatırlatan Demirtaş, belediyelere ilk kez kentsel dönüşüm kredi desteği sağlayacağız dedi.


Demirtaş, “Belediyelere yönelik ilk kez kentsel dönüşüm kredi desteği sağlayacağız. Bu hali hazırda normal faizler üzerinden zaten bankalarda olan bir kredi. Fakat buna belediyelerin yaklaşımları, maliyetleri yüksek olduğu için çok mümkün olamadı” diye konuştu.


Belediyelere sağlanacak kentsel dönüşüm kredisinin İlbank üzerinde temin edileceğini belirten Demirtaş, “Türkiye'nin her bölgesinde depreme dayanıklı yapıların bir önce temin edilmesi için belediyeleri finanse etmek üzere bir çalışma başlattık. Hem yurt içindeki fonlar hem de yurtdışında bu bağlamda kentsel dönüşüm ve deprem başlıklı fonlardan yararlanmak üzere bir çalışmanın içerisindeyiz. Amacımız, düşük faizli yani neredeyse sıfır faizli olacak şekilde uzun vadeli borçlanmalar yaparak, belediyeleri kentsel dönüşüm alanlarının yenilenmesiyle ilgili daha aktif hale getirmek." dedi.

DESTEK RİSKLİ YAPI ALANLARINDAN BAŞLAYACAK
Desteğin riskli alan ilan edilen yerlerden başlayacağına dikkat çeken Demirtaş, "Bu bir kampanyaya dönüşecek. Her şehirde, bölgedeki çöküntü alanlarını, gecekondu bölgelerini yani mühendislik hizmeti görmemiş binalarla ilgili envanterlerini çıkartıp, müracaatları alacağız. Proje bazında kredilendirme olacak." ifadesini kullandı.


VATANDAŞIN HAKKI KORUNACAK
Depreme dayanıksız binaların yoğunluklu olarak bulunduğu bölgeler için gerçekleştirilecek projelerde vatandaşın da haklarını koruyacak bir yol izleyeceklerini belirten Demirtaş "Bunu doğrudan proje kredilendirmesi diye nitelemek lazım. Belediyelere bir para aktarıp onların dönüşümünü beklemek yerine, projesini yapacak, hak sahibi vatandaşlarla görüşmelerini sağlayacak, anlaştığını, vatandaşın projeye katıldığını bize beyan edecek. Sadece finans lazım olduğu aşamada biz de o finansı sağlayarak projenin gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Parayı da tam proje odaklı yerinde kullanarak, amaçlanan işlerin yapılmasını temin edeceğiz." dedi.


"YIKILACAK DURUMDA 5-6 MİLYON BİNA VAR"
Türkiye genelinde deprem riski taşıyan, çürük durumdaki binalara yönelik bilgileri paylaşan Demirtaş, "Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi eski, mühendislik hizmeti almamış ya da çok az almış, ilk depremde de yıkılması öngörülen binaların toplam sayısı 5-6 milyon civarında." diye konuştu.


Demirtaş, Bakanlık, belediyeler veya özel sektör üzerinden şu andaki hızla gidildiğinde bu binaların ancak 30-40 yılda dönüşebileceğine dikkati çekerek, "Bu, olabilecek ilk depreme karşı çok riskli bir zaman dilimi. Yani en az 10-15 yıl içerisinde 5-6 milyon binanın dönüştürülmesi gerekiyor. Bu, yılda en az 500 bin ya da bir milyona yakın konutun yenilenmesi anlamına geliyor. Bunun için de bir takım finans kaynaklarının devreye sokulması lazım. Amacımız da bu finans kaynaklarını bularak bunları aktif hale getirip, bu dönüşümü bir an önce sağlamak." değerlendirmesini yaptı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER