Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kayyum Atanan Şirketlerin Davalarında Yeni Düzenleme

Kayyum Atanan Şirketlerin Davalarında Yeni Düzenleme

23 Ocak 2017 Pazartesi, 11:29:34
Kayyum Atanan Şirketlerin Davalarında Yeni Düzenleme
Kayyum atanan şirketlere yönelik yeni bir düzenleme geldi. Buna göre, şirketin kayyum atanmadan önceki sahipleri veya diğer yöneticilerinin aleyhine kayyum tarafından açılmış ve açılacak şahsi sorumluluk davalarında ilgili tüzel kişiliğin genel kurulunun veya yetkili kurulunun kararı aranmayacak, dava sonuçlanıncaya kadar devir edilemeyecek…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında bazı tedbirlerin alınması hakkında kanun hükmünde kararname 23 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.


Bu kapsamda kayyum atanan şirketlerin şahsi sorumluluk davalarına ilişkin yeni düzenleme geldi.


Buna göre;
MADDE 7 – (1) 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 133 üncü maddesi uyarınca kayyım atanan şirketlerin, kayyım atanmasından önceki sahipleri, ortakları, yönetim kurulu üyeleri, müdürleri ve diğer sorumlu yetkilileri aleyhine kayyımlar tarafından açılmış veya açılacak şahsi sorumluluk davalarında ilgili tüzel kişiliğin genel kurulunun veya yetkili kurulunun kararı aranmaz.


(2) Kayyım atanan şirketlerin soruşturma kapsamındaki şüpheli ortakları ile kayyım tarafından hakkında şahsi sorumluluk davası açılan şirket ortaklarına ait ortaklık hak ve payları, soruşturma veya davanın açıldığı tarihten soruşturma, kovuşturma veya davanın kesin hükümle sonuçlandığı tarihe kadar devir ve temlik edilemez. Ortaklık hak ve paylarına ait temsil ve idare yetkisi kayyım tarafından kullanılır. Devir ve temlik yasağı Cumhuriyet savcılığı veya mahkeme tarafından resen ticaret sicili müdürlüklerine bildirilir ve tescil edilir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER