Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konutta “Balon”dan Sonra “Köpük” İddiası

Konutta “Balon”dan Sonra “Köpük” İddiası

20 Ocak 2017 Cuma, 12:58:01
Konutta “Balon”dan Sonra “Köpük” İddiası
Konutta balon tartışmaları sürerken, Era Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, konutta balon değil köpük olduğu söyledi. Baygan, fiyatlardaki köpük yavaş yavaş çekilmeye başladı dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞEra Gayrimenkul Türkiye yöneticileri emlak editörleri ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan Era Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, konutta “balon” değil “köpük” var dedi.

KONUTTA TALEP HİÇBİR ZAMAN BİTMEZ
2015 sonunda 2016 için 1,5 milyon konut satışı öngördüklerini ve yılın 1,5 milyonu aşkın bir rakamla kapandığını hatırlatan Baygan, “Gayrimenkulde balon var diyenlere bu iyi bir cevap. Konut stoğunun 3’te birinin riskli olduğunu ve gayrimenkulün hala en güvenli yatırım olduğunu düşünürsek konuta talep hiçbir zaman bitmez” dedi.

BOLAN DEĞİL KÖPÜK VAR
Konutta söylenenin aksine balon değil köpük var diyen Baygan, “Özellikle bazı bölgelerde sıkışma var. Noktasal yerlerde… Buna Kadıköy’ü örnek gösterebiliriz. Müteahhitler hak sahipleri ile çok yüksek oranlarla anlaştılar. Bu da konut fiyatlarını yukarı çekti. Satarım sandılar ama satamadılar. Burada bir köpük vardı ama çekilmeye başladı. Kadıköy gibi bazı lokasyonlar var” diye konuştu.

CADDE’DE KİRALAR YÜZDE 50 DÜŞTÜ
Alışveriş caddelerinin sıkıntılı günler geçirdiğine dikkat çeken Baygan, “Bağdat Caddesi’nden 95 marka çıktı, 67 yeni marka girdi. Kiralarda ise yüzde 50’ye yakın bir düşme var. Cadde zor günler yaşasa da toparlanmaya başladı” şeklinde konuştu.

FİYATLAR YÜZDE 20 İNDİ
Gerek sıfır gerekse de ikinci el konut fiyatlarında yüzde 20'ye yakın düşüş olduğunu belirten Era Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, “2016 zor bir sene oldu. Felaket denilebilecek olaylar başımıza geldi. Tüm sektörler yaşananlardan etkilendi. Gayrimenkul lokomatif bir sektör, bu nedenle durma gibi bir lüksü yok. Talep kesintisiz büyümeye devam ediyor” dedi.

SEKTÖRÜN YÜZDE 70’DEN FAZLASI “SAHİBİNDE”
Emlak sektöründe en büyük eksikliğin güven olduğuna dikkat çeken Can Ekşioğlu, “Satış ve kiralamaların yüzde 70’inden fazlası sahibinden yapılıyor. Kurumsal şirketlerin payı yüzde 6. Sokakta dolaşan herkes emlakçılık yapıyor. Haksız bir rekabet var. Bu da ciddi güven kaybına sebep oluyor. Biz hala emlak komisyonculuğu yasasını bekliyoruz. Yasa çıkarsa işler çok farklı olacak” şeklinde konuştu.

CİROMUZU 3 KAT ARTIRDIK
Era Gayrimenkul Türkiye’nin 2017 hedeflerine de değişen Ekşioğlu, “2016 yılını 47 ofisle kapattık. Ciromuzu 3 kat artırdık. 2017’de ofis sayımızı 77’e çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER