Anasayfa >

Diğer Haberler >

Hrant Dink’in Büyüdüğü Yetimhane’nin Kaderi Belli Oldu

Hrant Dink’in Büyüdüğü Yetimhane’nin Kaderi Belli Oldu

17 Ocak 2017 Salı, 16:28:56
Hrant Dink’in Büyüdüğü Yetimhane’nin Kaderi Belli Oldu
Suikaste kurban giden Gazeteci Hrant Dink’in büyüdüğü yetimhane olarak da bilinen Kamp Armen’in yeni mimarı projesi tamamlandı.

Yıkılma tehlikesi ile karşıya kaldığı 2015’te Ermeni cematine iade edilen Kamp Armen yani Tuzla Ermeni Yetimhanesi mülkiyeti Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na ait.

70 yıllık Kamp Armen, geçmişte yoksul ve yetim Ermeni çocuklara yuva olmuş. Yeni mimari projesi hazırlanan Kamp Armen, yetimhane özelliğini yitirmeden “gençlik” ve “bilişim merkezi” olarak hizmet verecek.


Tüm yıl hizmet verecek Kamp Armen'in toplumun her kesiminden gençlere yönelik bir "tanışma, buluşma, anlama ve bilme" mekanı olması amaçlanıyor.


4 bin 840 metrekare alanda hazırlanan projede, arsa üzerindeki yıkık kamp binasının tamamen kaldırılması ve yeşil alanın eskiden olduğu gibi korunması öngörülüyor.


Yeni Kamp Armen'de, bilgisayar ve teknoloji merkezi, 3 özel proje atölyesi, el sanatları ve müzik atölyeleri, idari birimler, yemekhane, kafeterya, 200 kişilik oditoryum, kız ve erkek öğrenci konaklama odaları ve misafir eğitmen odaları yer alıyor.


Tarihi yetimhanenin geçmişini ve geleceğini yansıtan interaktif sergi mekanının da yer alacağı Kamp Armen, açıldığında 12-18 yaş arası gençlere hitap edecek.

Kamp Armen'in (Tuzla Ermeni Yetimhanesi) mülkiyetini elinde bulunduran Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı Başkanı Kirkor Ağabaloğlu, AA muhabirine, mimari projenin hazır olduğunu belirterek Tuzla Belediyesi'nin imar planındaki "idari tesis alanı" şerhini kaldırmasının ardından çalışmalara başlayacaklarını aktardı.


Belediyedeki görüşmelerinde her zaman kendilerine karşı iyi niyetli bir duruş sergilendiğini vurgulayan Ağabaloğlu, "İyi niyetli adımlar çerçevesinde imar planında bulunan 'idari tesis alanı' şerhinin de kaldırılacağını ümit ediyoruz. Böylelikle proje kapsamında çalışmalara başlayabileceğiz." dedi.


HEPİMİZİN YÜREĞİNDE YARA OLAN DİNK’İN ANISI BURADA YAŞAYACAK
Hükümetin 2015'te Kamp Armen'in iadesi için attığı adımın büyük bir mağduriyeti giderme açısından çok önemli olduğunu belirten Ağabaloğlu, "Kamp Armen çok güzel bir kültürel tesis olarak hizmet verecek. Hepimizin yüreğinde yara olan Hrant Dink'in anısı da orada yaşatılacak." diye konuştu
Aynı zamanda Kamp Armen'in arazisinin bir bölümünün de belediyede olduğunu anımsatan Ağabaloğlu, bu konuyla ilgili de adım atılırsa mağduriyetlerinin tamamen ortadan kalkacağını söyledi.

30 ÇOCUĞUN EMEĞİ VAR
İlk olarak 1950’li yıllarda Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi'nin alt katında Anadolu'dan gelen kimsesiz ya da yoksul Ermeni çocukların barınması amacıyla hizmet veren Kamp Armen, suikaste kurban giden gazeteci Hrant Dink'in de yetiştiği yetimhane olarak biliniyor.


O dönem çocukların sayısının artması üzerine Dink'in de aralarında bulunduğu 8-12 yaşlarında 30 çocuğun emeğiyle bir kamp olarak inşa edilen tarihi yetimhaneye 1987'deki Yargıtay kararı ile el konulmuştu.


"Tuzla Ermeni Yetimhanesi" olarak da anılan Kamp Armen, 2015'te tamamen yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve sivil toplum kuruluşları bu duruma tepki göstermişti.


Bu olaylar sonrasında hükümet devreye girerek Ermeni Cemaati ve kampı satın alan kişiler arasında görüşmeler gerçekleştirmiş ve tarihi yetimhane, asıl sahipleri olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı'na iade edilmişti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER