Anasayfa >

Diğer Haberler >

Taylan: İstanbul’da Plansız Arz Var, Fiyatlar Düşüyor

Taylan: İstanbul’da Plansız Arz Var, Fiyatlar Düşüyor

17 Ocak 2017 Salı, 11:53:35
Taylan: İstanbul’da Plansız Arz Var, Fiyatlar Düşüyor
Taylan, 2017 yılında konut fiyatlarında da anormal bir artış beklemediklerini söyleyen TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan, İstanbul’da plansız bir arz var, fiyatlar düşüyor dedi…

Türkiye Tüm emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, konut sektörüne ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulundu.


2016 yılında sektörün beklentisinin karşılandığını belirten Taylan, 2017’de de kısa vadeli bir durağanlık yaşanabileceğini fakat genel olarak satışlardan umutlu olduklarını söyledi.


Türkiye'de hala yüzde 30-35 civarında konut sahibi olmayan insan bulunduğuna dikkati çeken Taylan, bankaların konut kredi faizlerini düşük tutmalarının da gayrimenkul alımlarına destek vereceğini söyledi.

Türkiye'de ciddi anlamda nitelikli konut ihtiyacı olduğunu belirten Taylan, "Bölgedeki karışıklık nedeniyle ülkemize gelmiş, aralarında Suriyeli, Libyalı, Iraklının bulunduğu 3,5- 4 milyon insan var. Bunların birçoğunun konut ve kiralama ihtiyacı var.

Rusya'daki ilişkilerin düzelmesiyle de Rusların özellikle Akdeniz bölgesinde gayrimenkul yatırımlarının tekrar hareketlenmesini bekliyoruz. Bir taraftan nüfus artışı devam ediyor. Bu çerçevede baktığımızda konut kredi faizlerinin düşük olmasının da desteğiyle 2017 yılının iyi geçeceğini düşünüyoruz."dedi.


Türkiye’den en az 1 milyon dolar tutarında taşınmaz alan ve tapuda 3 yıl satılmaması şerhi koyduran yabancıya vatandaşlık hakkının verilmesi hakkında da değerlendirmede bulunan Taylan, “Yabancıların gayrimenkul alımlarında "karşılıklılık" ilkesinin çok önemli olduğunu belirterek, "Yani gayrimenkul alımlarında bize haklar tanıyan ülkelere biz de aynı hakları tanırız. Bu kararda bunun da önemseneceğini düşünüyoruz. Buna Arap ülkelerinden, Rusya'dan, Türk Cumhuriyetlerinden ilgi olacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.


İSTANBUL'DA PLANSIZ BİR ARZ VAR, FİYATLAR DÜŞÜYOR
Döviz kurlarındaki artışın sektöre etkisini de değerlendiren Taylan, bunun girdi fiyatlarına etki yapacağını, ancak rakamların tam oturmasının beklenmesi gerektiğini söyledi.


2017’de konut fiyatlarında anormal bir artış beklemediklerini belirten Taylan, “Hacı Ali Taylan, yeni yılda konut fiyatlarında anormal artışlar beklemediklerini ifade ederek, "İstanbul Anadolu yakasında konut fiyatları düşüyor. İstanbul'da plansız arz var, kentsel dönüşüm de çok hızlı gidiyor. Ankara'da ise tam aksine fiyat artışı devam ediyor. Bu da Ankara'da talebin devam ettiğini gösteriyor." dedi.


ORTA GRUPTA DARALMA VAR
Son 4-5 yıldır lüks konut satışlarına da yoğun ilgi olduğuna dikkati çeken Taylan, alt gelir grubuna hitap eden konut satışlarının da yüksek olduğunu, ancak orta grupta bir daralmanın bulunduğunu kaydetti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER