Anasayfa >

Diğer Haberler >

Beton Denetiminde Devrim Gibi Sistem Yolda

Beton Denetiminde Devrim Gibi Sistem Yolda

13 Ocak 2017 Cuma, 16:36:39
 Beton Denetiminde Devrim Gibi Sistem Yolda
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depreme karşı daha dayanaklı binalar yapılmasını sağlamak ve yapı denetiminde sahtekarlığının önüne geçmek için beton denetiminde devrim gibi bir uygulamaya başlıyor. Sistem dahilinde betona çip takılarak teknolojik denetime geçilecek…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, depreme karşı dayanıklı binaların yapılması için betonda teknolojik denetime geçiyor.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün Düzce, Karaman ve Konya’da pilot olarak başlayan e-beton uygulaması 81 ilde zorunlu olacak.

Gerek depreme karşı daha dayanıklı binaların yapılması gerekse de yapı denetiminde sahtekarlığının önlenmesi amacıyla geliştirilen sistem kapsamında inşaatlarda beton dökümüne başlamadan önce şantiyeden alının numunenin içine “çip” atılacak.

Bu numune mobil cihaz ile okutularak tanımlanacak ve yazılım sistemine kaydedilecek. Etiketlenen bu numunelerin ayrı ayrı hangi yapıya ait oldukları ile yapının hangi seviyesinden alındığına ilişkin bilgiler kayıt altına alınacak.Böylece inşaata dökülmesi planlanan gerçek beton numunesinin laboratuara gitmeden değiştirilmesi ya da sahadan numune alınmadan rapor üretilmesi türünden sahtekarlıklar önlenmiş olacak. Çipli betonun tüm analiz ve deney aşamaları  Ankara  merkezden on-line olarak izlenebilecek.


SONUÇLAR HALKA AÇIK
Sonuçlar vatandaş ile paylaşılacak. 2011 yılından itibaren inşa edilmiş binalar ile yapımı devam eden inşaatlara ilişkin denetim sonuçları e-devlet üzerinde görülebilecek. Böylelikle ev ya da işyeri satın almak isteyen vatandaş söz konusu taşınmaza ilişkin ada ve parsel numarasını girerek denetim sonuçları, cezaları görebilecek.


MÜTEAHHİTE KARNE
Sistem dahilinde müteahhidin karnesi olacak ve karne vatandaş tarafından görülecek. Yeni sistemin inşaat kalitesini artırmasını öngörülüyor.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER