Anasayfa >

Diğer Haberler >

Özen Kuzu: Yabancıya Vatandaşlık Satışları 50 Binlere Çıkartabilir

Özen Kuzu: Yabancıya Vatandaşlık Satışları 50 Binlere Çıkartabilir

12 Ocak 2017 Perşembe, 13:38:41
Özen Kuzu: Yabancıya Vatandaşlık Satışları 50 Binlere Çıkartabilir
Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Türkiye’den konut alan yabancıya vatandaşlık hakkının verilmesi ile yabancıya satışın 50 binlere çıkabileceğini söyledi…


Türkiye’de 1 milyon dolarlık konut yatırımı yapan ve tapuda 3 yıl satmama şerhi koyduran yabancılara vatandaşlı verilecek. İlgili yönetmelik bugün ki Resmi Gazete’de yürürlüğe girdi.


Konuya ilişkin açıklama yapan Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, kanunla birlikte yabancıya konut satışının 50 binlere çıkabileceğini söyledi.


ÜLKE EKONOMİSİNE DE CİDDİ KATKI SAĞLAR
Yabancıya vatandaşlık hakkının, satışları artırmak için sektör olarak beklentilerimizin başında gelen bir  konuydu diyen Kuzu, “Bu yönetmelik, yabancıya yaşayabileceği bir ülke sunmasının yanında küresel ekonominin pek canlı olmadığı bu günlerde ülke ekonomisine ciddi para akışı sağlayacaktır. Türkiye’nin cari açığı başta olmak üzere büyük bir ekonomik güce ulaşmada da ciddi katkı sunacak olan yönetmelikle yabancıya satılan konut sayısı yıllık 50 binlere çıkabilir. Körfezli yatırımcılar, Türkiye'ye yatırım yapma konusunda hevesli. Ekonomik ve siyasi yapımızdaki sağlamlık Körfezli yatırımcıları cezbediyor. Dinamizmini koruyan iç piyasamızın yanı sıra ciddi bir potansiyelimizin olduğu yabancıya yaptığımız gayrimenkul satışını bu gibi hamlelerle yukarılara taşıyacağımız bir gerçek”dedi.


BEKLENİLEN İYİLEŞTİRMELER YAPILARSA 2017 REKORUN KIRILACAĞI BİR YIL OLUR
2017 yılında sektörümüz adına iyileşmeyi bekleyen birkaç nokta daha bulunuyor diyen Kuzu, “  Bunlardan biri KDV oranlarının bir an önce düşürülmesi ve konut geliştiricileri için standartlar oluşturulması... Bir diğer önerimiz ise yabancıya konut satışının bir ihracat kalemi gibi değerlendirilmesi… Birçok sektör gibi gayrimenkul sektörü de yurt dışı tanıtımlarında ihracat desteğinden yararlanabilmeli. Tüm bu konuların da netleştiğini düşünürsek 2017 her anlamda birçok rekorun kırılacağı bir yıl olacaktır” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER