Anasayfa >

Diğer Haberler >

Cari Açığı Kentsel Dönüşüm Düşürecek

Cari Açığı Kentsel Dönüşüm Düşürecek

10 Ocak 2017 Salı, 14:21:21
Cari Açığı Kentsel Dönüşüm Düşürecek
Türkiye İmsad Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, sıfır enerji tüketimi için kentsel dönüşümün büyük fırsat olduğunu söyledi. Hinginar, yapılacak tasarrufla cari açık düşürülebilir dedi…

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, enerji tasarrufuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Sıfır enerji tüketimi için kentsel dönüşümün büyük fırsat olduğuna dikkat çeken Hinginar, böylelikle yapılacak enerji tasarrufu ile cari açık düşürülebilir dedi.

YILLIK ENERJİ FATURASI 60 MİLYAR DOLAR
Türkiye’nin yıllık enerji faturasının 60 milyar dolar olduğunu ve bunun yarısını da konutlardaki enerji tüketiminden kaynaklandığının altını çizen Hinginar, enerji ihtiyacının ise yüzde 70’inin ithal edildiğini söyledi.
TASARRUFLA CARİ AÇIK DÜŞÜRÜLEBİLİR
Enerjide yapılacak tasarrufla cari açığın düşürülebileceğini ifade eden Hinginar, kentsel dönüşüm, özellikle daha etkin bir enerji verimliliği sağlanması açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

ARGE TEŞVİK EDİLMELİ
Türkiye'de çalışmaları devam eden Enerji Verimliliği Eylem Planının yayınlanması gerektiğine değinen Hinginar, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji teknolojileri ile ilgili Ar-Ge faaliyetlerinin teşvik edilmesinin önemini vurguladı.


Hinginar, yeni ve mevcut binalarda "Enerji Kimlik Performansı" hesaplama yöntemlerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, "Ayrıca tüm stratejilerin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla özel sektörü de kapsayacak bir Enerji Verimliliği Ajansı'nın yapılandırılması, sistemin başarısı için ilk uygulamalar arasında görülmeli. Bina stoku başta olmak üzere, gerekli veri tabanlarının oluşturulması ve sürekli yenilenmesi için ulusal ölçme değerlendirme sistemlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Kamu binalarının enerji verimliliği konusunda örnek teşkil etmesi gerekiyor.Bu çerçevede TS EN 50001 Enerji Yönetim Sistemi zorunlu hale getirilmeli. Öncelikle okul, hastane gibi kamu binalarında mutlaka enerji izleme-yönetim sistemi kurulmalı. Ülkemizdeki Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerinin güçlendirilmesi, yurt dışındaki ESCO şirketleri benzeri bir yapıya kavuşması ve Enerji Performans Sözleşmelerinin yaygınlaştırılması için gerekli altyapının kurulması gerekmektedir."dedi.


Fethi Hinginar, enerji verimli ve yenilenebilir enerji teknolojileri için uluslararası know-how teknik destek proje olanaklarının değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.


Yurt içinde enerji verimli malzeme, cihaz ve sistemlerin test ölçümleri için akredite laboratuvarlarının oluşturulması ve var olanların sayılarının artırılmasına ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken Hinginar, çevre ve yeşil finansman boyutları ile ilgili uluslararası ortaklıkların geliştirilmesinin de önem taşıdığını kaydetti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER