Anasayfa >

Diğer Haberler >

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son

Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son

10 Ocak 2017 Salı, 09:52:49
Parsel Bazlı İmar Tadilatına Son
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, parsel bazında imar tadilatı yapmayı belediyelere yasaklıyoruz dedi…

Birkaç yeni belediyeler yasası çalışması olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birin de imar olduğu söyledi.

Parsel bazında imar tadilatı yapmayı belediyelere neredeyse yasaklıyoruz diyen Özhaseki, “Bir mahallede herkes belli bir emsalde inşaat hakkını kullanırken birisinin torpilli olarak gelip aradan sivrilerek fazladan bir şey yapmasını engelleyecek bir metin hazırlıyoruz” dedi.


Halihazırdakiler müktesep hak sınırında olduğu için mevcut olanları kapsamıyor diyen Özhaseki, “Plan tadilatları elbette kurallarına uygun olarak her zaman yapılabilir. Ancak değişim ve dönüşüm esnasında yeni yapılan planlarda hak sahibine, arsa sahibine veya değişim isteyene bir menfaat sağlıyorsanız işte bunun tespitinin yapılması gerekiyor. Buna değer artış payı diyoruz” dedi.

RANT VERGİSİ KONUT YA DA ARSA İLE DE ÖDENEBİLECEK
Özhaseki, “Kimi diyor ki ‘yüzde 50’sini alalım’, kimi de ‘yüzde 100’ünü alalım.’ İlla nakdi olmayabilir. Para veremez adam arsadan pay, konut verilebilir devlete. Bunun nasıl tespit edileceği, yüzde kaçının alınacağı, sonra kimler arasında pay edileceği biraz tartışmalı bir nokta. Büyükşehir Belediyesi ‘bunların planlarını ben yapıyorum benim almam gerekiyor’ diyor. İlçe belediyelerde diyor ki ‘bunların inşaat izinlerini ben veriyorum benim almam gerekir.’ Bakanlık da diyor ki ‘kentsel dönüşüme kaynak lazım. Kaynağı nereden bulacağız.’ Belki adil olanı burada büyükşehir ilçe ve bakanlığın arasında pay edilmesi. Önümüzdeki günlerde tartışılarak çözüm bulunacak.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER