Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konut Sektörü Teröre İnat Hedef Büyüttü

Konut Sektörü Teröre İnat Hedef Büyüttü

05 Ocak 2017 Perşembe, 12:21:32
Konut Sektörü Teröre İnat Hedef Büyüttü
Zor bir yılı geride bırakan konut sektörü, 2017 için hedef büyüttü. 2016’yı 1,3 milyon konut satışı ile kapatmayı bekleyen sektör 2017’de 1,5 milyon konut satışı hedefliyor….

Konut sektörü 2017 hedefini açıkladı. Zor bir yılı geride bırakan sektör, yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılara rağmen 2017’de hedefi yüksek tuttu.


2016’yı en az 1,3 milyon konut satışı ile kapatmayı öngören gayrimenkul sektörü 2017’de 1,5 milyon konut satışı hedefliyor.


Gayrimenkul sektörü temsilcileri, 2017 beklentilerini AA muhabiri ile paylaştı.

YENİ REKOR GELECEK

İnşaat sektörünün 2016’da tarihi bir sınavdan geçtiğini belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, geçen yıl birçok sıkıntının arka arkaya geldiğini, 15 Temmuz darbe girişimi, terör saldırıları, ülkenin kredi notunun haksız bir şekilde düşürülmesinin bunların başında geldiğini söyledi.

"Sektör, 2016'da tüm zorlu şartlara rağmen büyük başarı gösterdi." diyen Durbakayım, sektörün durma noktasına geldiği anda emlak Konut GYO'nun devreye girdiğini,  tarihi kampanya sayesinde sektörün üzerindeki kara bulutların dağıldığını kaydederek, darbe girişiminden sonra sektörün el birliği yapmasının da bu tarihi başarıda önemli bir rol oynadığını bildirdi.


Faizlerin yüzde 1'in altına düşmesinin tüketici nezdinden çok önemli olduğunu vurgulayan Durbakayım, peşinatın yüzde 25'ten yüzde 20'ye düşürülmesi, 150 metrekare üzeri evlerde KDV'nin düşürülmesi gibi düzenlemelerin 2016'da sektörü canlı tutan diğer noktalar olduğunu söyledi. Durbakyaım,  "Kasım itibarıyla ülke genelindeki konut satışları 2015'in aynı dönemine göre yüzde 4,5 artarak 1 milyon 200 bine yaklaştı. Aralık da açıklanınca yeni rekorun geleceği ve geçen yılki 1 milyon 289 bin rakamını geçeceği kanaatindeyim." dedi.


Bu yıl parsel yerine ada bazında dönüşümler için teşvik edici adımların atılmasını, imar planlarının sıkça değişmeyecek şekilde düzenlenmesini ve master plan hazırlanmasını, konut üreticileri de koruyan düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini aktaran Durbakayım, şöyle devam etti:"Beklentilerimizin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kentsel dönüşüm çalışmalarına verdiği öneme ve hızlandırdığı çalışmalara bağlı olarak başta Fikirtepe olmak üzere kangrene dönüşen sorunların ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Bakanlığın kentsel dönüşümde sağladığı kolaylığın devam etmesi, faizlerin en fazla bu düzeyde veya daha alt seviyelere düşmesi ile 2017'de konut satış rakamı 1,5 milyona yaklaşır. Özellikle alt ve orta gelir grubuna yönelik satışların 2017'de artacağını düşünüyorum. Çünkü evi olmayan ciddi bir kesim var."


Durbakayım, özellikle markalı konut üreten müteahhitlerin Anadolu'ya açılmasının isabetli olabileceğini belirterek, "Orada yüzde 15-20 arsa maliyeti sayesinde metrekaresi 4-5 bin liraya konut satabiliyoruz. Bu rakam da markalı konutta oturmak isteyenler için uygun geliyor. Anadolu'da bu anlamda ciddi potansiyel taşıyan şehirlerimiz var." diye konuştu.

KONUTTA UZUN ZAMANDIR ZAM YOK, EV ALMANIN TAM ZAMANI
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, emlak konut ile düzenledikleri kampanyanın yüzde 0,70 faiz oranı ile önemli bir ivme yarattığını belirterek firmaların kampanya dışında kendi imkanları ile farklı kolaylıklar sunduğunu söyledi.


Bu sayede 2016 gibi zor bir yılı atlattıklarını dile getiren Torun, "Yüzde 0,70 faiz oranı altında kısaltılmış vadelerin de oluştuğu bu cazip ödeme planları devam edecek gibi görünüyor. Bu güçlü ivmenin 2016'da olduğu gibi 2017'de de konut satışlarını olumlu etkilemesini bekliyoruz." dedi.


Torun, konut fiyatlarına uzun süredir zam yapılmadığını belirterek ve ev almayı düşünenlere çağrıda bulunarak, "Ev almanın tam zamanı. Konutta uzun süredir zam yok." diye konuştu.

TEŞVİKLER SEKTÖRE İVMA KAZANDICAK
Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, bu sene yaşanan sıkıntıların 14 yıldır devam eden siyasi istikrar ve temeli sağlam güçlü ekonomi sayesinde bertaraf edildiğini belirterek, inşaat sektörünün ekonomik büyümeye katkı konusunda üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi.


Geçen yılın ilk 9 ayında cari fiyatlarla inşaat harcamalarının yüzde 46 artışla 305 milyar lira olarak gerçekleştiği bilgisini veren Kabadayı, konut piyasasında ise toplamda 2 milyon kişilik istihdam ve 155 milyar liraya ulaşan ölçekte konut kredisi kullanıldığını aktardı.


Kabadayı, inşaatın ekonominin lokomotif sektörlerinden olduğunu kaydederek, bu nedenle kredi faiz oranlarının düşük olmasının ekonomiyi ekstra hareketlendirdiğini bildirdi.


Başkan Kabadayı, "Temeli geçmişe göre çok daha sağlam güçlü ekonomisi ve siyasi istikrarı ile ülkemizin 2017 yılında yine pozitif olarak ayrışacağını ve ekonomik büyümenin gelecek yıl 2016'dan daha yüksek olacağına inanıyoruz. Bizler de gayrimenkul sektörü olarak ve sektörün önemli bir oyuncusu olan bir marka olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Tüm büyük yatırımlarımıza bu bilinç ile devam edeceğiz. 3 yıllık projeksiyonda toplam yatırım değeri 2.5 milyar TL olan 8 projeyi hayata geçireceğiz. Bunlardan 3 tanesinin inşaatına başladık.


Kentsel dönüşüm sürecinin ivmesinin artarak devam etmesi, konut kredisi faiz oranlarında düşüşün sürmesi, KDV ve alım-satım harcında yapılacak teşvikler gelecek yıl sektörün daha fazla ivme kazanmasını sağlayacak ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer oluşturacaktır."


2017’DE 1,5 MİLYON KONUT SATIŞINA KOLAY ULAŞIRIZ
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 2016'da tüm olumsuzluklara rağmen 2015'te satılan konut sayısının üzerine çıkılacağını belirtti.


Demir, "Bu rakamlara ulaşmamız Türkiye ekonomisinin eskisi gibi olmadığını, çok sağlam olduğunu gösteriyor. Türk milleti yöneticilere, siyasi istikrara güveniyor ve tüm olumsuzluklara rağmen yatırımlarında geri adım atmadı. 2016, bu kadar sıkıntıya rağmen böyle geçtiyse 2017'de Ortadoğu'daki sıkıntıların da giderilmesiyle çok daha güzel günler bizi bekliyor." değerlendirmesinde bulundu.


Bu yıl 1,5 milyon satış rakamına kolay ulaşılacağını dile getiren Demir, beklentisinin ilk çeyrekte kurda düşüş olacağı, faizlerin en yüksek bu seviyede gideceği yönünde olduğunu bildirdi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER