Anasayfa >

Diğer Haberler >

Türkiye’nin ilk Dört Boyutlu Cam Tiyatrosu Geliyor

Türkiye’nin ilk Dört Boyutlu Cam Tiyatrosu Geliyor

04 Ocak 2017 Çarşamba, 16:24:31
Türkiye’nin ilk Dört Boyutlu Cam Tiyatrosu Geliyor
1961 yılında askeri depodan tiyatroya dönüştürülen Reşat Nuri Sahnesi yeniden inşa ediliyor. Tiyatroda Türkiye’de ilk kez dört boyutlu hareketli sahne uygulaması yapılacak….

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 1961 yılında askeri depodan tiyatroya dönüşen Reşat Nuri Sahnesi’ni yeniden inşa edecek. Tiyatroda Türkiye’de ilk kez dört boyutlu sahne tasarımı yapılacak.


Bozdoğan kemerlerini etkilemeyecek şekilde cam yapı olarak tasarlanan tiyatro binası tamamlandığında 370 seyirci kapasitesi ile hizmet verecek.


Sanatçılar için modern kulisler, soyunma odalarının yanı sıra fuaye alanı daha  kullanışlı hale getiriliyor. Uzun yıllar köklü bir bakımdan geçirilemeyen bina, yapılan çalışmayla depreme de dayanıklı hale gelecek.

Reşat Nuri Sahnesi, İtalyan sahne tasarımı yerine izleyiciye 4 boyutlu tiyatro olanağı sunacak esnek meydan sahnesi tasarımında olacak.  Hareketli 3 parçadan oluşan meydan sahnesinde gerektiğinde sahne derinliği artırılabilecek, ihtiyaca göre ön sahne aşağı inerek orkestra çukuru oluşturabilecek. Sahnenin dört tarafına yerleştirilen telesikopik tribünler açılıp kapanarak performansa göre esnek kullanım alanı sağlayacak.  

Sahneler zemin kotuna indiğinde ve teleskopik tribünler katlandığında 500 metrekarelik kullanım alanı da oluşacak. Performans salonu olarak  esnek kullanıma olanak sağlayacak sahnede Orta oyunu, Meddah, Geleneksel Türk tiyatrosu motifleri de işlenebilecek.


Tiyatro binasının camdan tasarlanmış olması sayesinde, tiyatroya yaklaşırken Bozdoğan Kemeri daha geniş bir açıyla görülebilir hale gelmiş olacak. Aynı zamanda yansıtıcı cam yüzey izleyicilere farklı açılardan kemeri seyredebilme imkanı da sunmuş olacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER