Anasayfa >

Diğer Haberler >

Vergi Dairesi Borç Sorgulama

Vergi Dairesi Borç Sorgulama

04 Ocak 2017 Çarşamba, 09:58:46
Vergi Dairesi Borç Sorgulama
Vergi dairesi borç sorgulama nasıl yapılır sorusunun yanıtı detayları ile haberimizde…

Devletin vatandaşlarından ya da işletmelerden aldığı karşılıksız paraya vergi denir. Devlet vergi yolu ile topladığı paralar ile kamu yatırımlarına finansman sağlar.


Türk vergi sistemi beyana tabidir. Kişiler ya da iştetmeler ne kadar kazanç elde ettiklerini ve bu gelir üzerinden ne kadar vergi vermesi gerektiğini  belirli bir dönemde beyan sistemi ile söylemiş olur.


Beyanname düzenlendikten sonra, vergi dairesi bu beyanname karşılığında tahakkuk fişi veriyor. Vergi ödemelerini beyannameye göre değil, tahakkuk fişine göre ödeniyor. Tahakkuk fişi ile ister banka şubesinden, ister bankanın internet şubesinden, isterseniz de vergi dairesinden ödeme yapılabiliyor.


Vergi borcunun ödenmemesi ya da zamanında ödenmemesinin cezası var. Bu cezaya maruz kalmamak için ne kadar vergi borcunuz var, ne zaman yatırmanız gerekir bunu iyi bilmeniz gerekiyor.


Bu haberimizde vergi borcu sorgulamayı konu aldık. Ne kadar ödeyeceğinizi bilmeniz hakkınız. Hazırlıksız yakalanmamanız da önemli.


Vergi dairesi borç sorgulama adım adım şöyle ilerliyor;


BİRİNCİ ADIM:  intvd.gib.gov.tr adresine giriyoruz

 

İKİNCİ ADIM: Siteye giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sol alt köşesindeki  “Borç Bilgilendirme Servisi”ni seçiyoruz. Borç bilgilendirme servisi sayesinde vergi dairesine gitmeden vadesi gelmiş yada gelmemiş tüm borçlarınızı buradan sorgulayabiliyorsunuz.

 

ÜÇÜNCÜ ADIM: Üçüncü ve son adımda açılan sayfada TC kimlik numarası, anneniz kızlık soyadı gibi güvenlik sorularını yanıtlıyoruz ve “Tamam” diyoruz. Vergi dairesi borç sorgulama böylelikle tamamlanmış oluyor. Tamamı seçtikten sonra ne kadar borcunuz var tümünü ekranda görebilirsiniz.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER