Anasayfa >

Diğer Haberler >

Gökhan Taş: 2017’de 500 Bin TL Altı Konutta Fiyatlar Artacak

Gökhan Taş: 2017’de 500 Bin TL Altı Konutta Fiyatlar Artacak

03 Ocak 2017 Salı, 14:11:27
 Gökhan Taş: 2017’de 500 Bin TL Altı Konutta Fiyatlar Artacak
Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, 2017’de 500 bin TL altındaki konut fiyatlarının artacağını üst segmentte ise fiyatların düşeceğini söyledi…

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, 2017 konut fiyatlarını değerlendirdi. 2017’de 500 bin TL altındaki pazarda fiyatların artacağına dikkat çeken Gökhan Taş, 500 bin TL-1 milyon TL arasındaki pazarda fiyatlar sabit kalacağını ve 1 milyon TL üstü pazarda fiyatların düşeceğini söyledi.


METREKARESİ 7 BİN TL ÜZERİNDE OLAN KONUTTA ARZ FAZLASI VAR
“Konutta arz fazlası mı var” konusunda da görüşlerini bildire Taş, "Her gün gördüğümüz reklamlar var. TV'de, dergilerde, internette. Bu reklamların hepsi metrekaresi 7 bin lira ve üzeri konutların reklamları. Vatandaş halen bitmiş projelerin konutların reklamlarını gazetelerde ve TV'de görünce, 'Bu konutlar satılamıyor mu' diye düşünüyor. Aslında metrekaresi 7 bin lira üzerinde olan konutlarda arz fazlası var. Metrekaresi 3 bin 500 TL liraya kadar olan gayrimenkullerde arzdan fazla talep var. 3 bin 500-7 bin TL arasında projelerde konum iyiyse, proje iyi bir inşaat şirketi tarafından sunuluyorsa arz fazlası olmuyor, satış problemi olmuyor. 7 bin TL metrekaresi olan projelerde bir arz fazlası söz konusu" dedi.


2017’DE İYİLEŞTİRMELER OLMASA GAYRİMENKUL SADECE İHTİYACI KARŞILAR
2017 yılında bir takım iyileştirmeler yapılmazsa gayrimenkul sektörünün sadece ihtiyaca yönelik alımların olduğu bir pazar olabilir diyen Gökhan Taş, "2016 yılı pazarda bir değişim oldu. 2015 yılına baktığımızda bin 289 adet konut satışı vardı, 2016'yı 1 milyon 300 bin gibi bir satışla kapatacağız. Eğer kredide 0.80 faiz oranları devam ederse ve sıfır satışlarda ve toplam tüm satışlarda KDV yüzde 1'e inerse, tapu harçlarında alıcıdan ve satıcıdan olmak alınan harçlar her iki taraf için 0.5 oranına inerse gayrimenkul yatırım aracı olmaya devam eder. Buna benzer iyileştirmeler olmazsa gayrimenkul kazançlı yatırım aracı olmaktan çıkabilir. 2017 yılında eğer bu iyileştirmeler olmaz ise gayrimenkul sadece ihtiyaca yönelik alımların olduğu bir pazar olabilir" ifadesinde bulundu.


TİCARİ GAYRİMENKUL PAZARI DARALACAK
"Ticari gayrimenkul ile ilgili ofis pazarının daralacağını düşünüyorum diyen Taş, "Endüstriyel pazarda yeni açılan Organize Sanayi Bölgeleri gibi yerler ve şehirlerin yeni yapılaşma olan bölgelerine bir talep artışı olacaktır ama halihazırdaki en değerli yerlerde satışta ve kiralamalarda sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER