Anasayfa >

Diğer Haberler >

2017 Kamu Lojmanları Kira Fiyatları Belli Oldu

2017 Kamu Lojmanları Kira Fiyatları Belli Oldu

02 Ocak 2017 Pazartesi, 09:09:10
2017 Kamu Lojmanları Kira Fiyatları Belli Oldu
2017 Kamu lojmanları kira fiyatları belli oldu. Detaylar haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Milli emlak Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Kamu konutları yönetmeliği kapsamındaki kamu konutlarının 2017 aylık kira bedelleri belli oldu.
Buna göre 2017 kamu lojmanları kira fiyatları;
-Yurtiçinde bulunan konutlardan aylık bir metrekare için;
a) Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 1,82 TL/m²,
b) Kalorifersiz konutlarda 2,84 TL/m²,
c) Kaloriferli konutlarda 3,73 TL/m² kira alınacak.

KİRA BEDELİNE YAPILACAK EK İLAVELER
Kira bedellerine ek olarak , aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,44 TL/m² ilave kira bedeli alıncak.


Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;
a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,83 TL/m²,
b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 0,72 TL/m²,
c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,54 TL/m²,
ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,39 TL/m², ilave kira bedeli alınacak.

YAKITI KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN TEDARİK EDİLEN KONUTLAR
Yurt içindeki kaloriferli konutlarından yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 1,49 TL/m² yakıt bedeli tahsil edilecek.

-Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda; birinci fıkradaki yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla, bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek. Ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli tahsil edebilecek.

-Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek olarak her bir metrekare başına 0,17 TL/m² tahsil edilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER