Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul'un En Değerli İlçeleri

İstanbul'un En Değerli İlçeleri

27 Aralık 2016 Salı, 13:51:05
İstanbulun En Değerli İlçeleri
TUVIUS tarafından yapılan araştırmaya göre İstanbul’da bütün arsa ve arazilerin toplam değeri 2 trilyon dolar. En değerli araziler ise Avrupa Yakası’nda yer alıyor…

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren TUVIUS'un Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yaptıkları araştırmanın sonuçlarını hakkında bilgi verdi.


Altun, toplam alanı yaklaşık olarak 5,2 milyar metrekare olan İstanbul'da yol, göl ve değer atanması mümkün olmayan ve satışı gerçekleştirilemeyecek alanlar dışındaki bütün arsa ve arazileri değerlendiremeye aldıklarını dile getirdi.


TOPLAM DEĞERİ 2 TRİLYON DOLAR
Arsaların ortalama metrekare değerinin bin 250 lira olduğunu kaydeden Altun, "Yaptığımız araştırmalar sonucu İstanbul'un toplam arsa ve arazi değerini 2 trilyon 50 milyar 974 milyon 856 bin 94 dolar olarak belirledik. Biz ortalama 2 trilyon dolar diyoruz. Dolar kuru 3,5 lira olarak ele alırsak İstanbul'un toplam arsave arazi değeri 7 trilyon lira." dedi.

EN DEĞERLİ ARSALAR AVRUPA’DA
En değerli ilçelerin Avrupa Yakası’nda olduğunu belirten Altun, başta Şişli geldiğini ve Şişli’ye de Beyoğlu, Beşiktaş, Zeytinburnu ve Fatih'in takip ettiğini söyledi. Altun bu ilçelerde ortalama metrekare fiyatlarının 10 bin TL ile 25 bin TL arasında değiştiğini belirtti.

Altun, Avrupa Yakası’ndaki diğer değerli ilçelerin ise Bakırköy ve Güngören olduğunu aktardı. Altun, Bağcılar, Bayrampaşa, Bahçelievler ve Kağıthane'de ortalama metrekare değerinin 5 bin ila 10 bin lira arasında değiştiği bilgisini verdi.


Genel Müdür Altun, "Yine Avrupa tarafındaki ilçelerimizden bilgi verecek olursak, ortalama arsa ve arazi değerleri Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sultangazi, Esenler, Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt'ta 2 bin 500 lira ila 5 bin lira, Başakşehir ve Beylikdüzü'nde 1000 lira ila 2 bin 500 lira aralığında." ifadelerini kullandı.

ANADOLU YAKASI’NIN EN DEĞERLİ İLÇELERİ

Anadolu Yakası’nda en değerli ilçelerin başında ise Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe'nin öne çıktığını belirten Altun, bu semtlerde ortalama metrekare değerinin 5 bin ila 10 bin lira arasında değiştiğini söyledi.
Üsküdar, Ümraniye ve Kartal'da toplam arsa ve arazilerin ortalama değerinin metrekare başına 2 bin 500 ila 5 bin lira aralığında olduğunu dile getiren Altun, Beykoz, Sancaktepe, Tuzla, Suntanbeyli, Pendik ve Çekmeköy'de ise ortalama değerin 1000 lira ila 2 bin 500 lira arasında olduğunu anlattı.
Altun, Çatalca, Şile ve Silivri'deki toplam arsa ve arazilerin ortalama metrekare değerinin 500 liranın altında olduğunu ifade ederek, "Bu 3 ilçemizi ise bu alanda ortalaması 500 ile 1000 lira arasında değişen Büyükçekmece ve Arnavutköy geliyor." diye konuştu.

PROJELER ARSA FİYATLARINI ARTIRIYOR
İstanbul’da projelerin arsa fiyatlarını artırdığına dikkat çeken Altun,"Arsa ve arazi değerlerinde son 5 sene içerisinde düşüş eğilimlerine nadiren rastlanıyor. Arsalar son yıllarda ciddi değer kazandı. Özellikle tanıtımı gerçekleştirilen önemli proje alanları ve yakın çevresinde yüksek talepler doğurması, yabancı yatırımlarının gayrimenkule yönelik işlem hacimleri, altyapı ve kentsel hizmetlerin erişilebilirliğin artışına paralel gelişimi fiyatların yükselmesinde etken. İlçe arazi metrekare değerlerini etkileyen ön önemli ve dikkat çekici nokta ise projeler."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER