Anasayfa >

Diğer Haberler >

2017’de 9 İle Yeni Stadyum Müjdesi

2017’de 9 İle Yeni Stadyum Müjdesi

26 Aralık 2016 Pazartesi, 15:29:16
2017’de 9 İle Yeni Stadyum Müjdesi
2017 yılında 9 ile yeni stadyum geliyor. İşte o iller…


Türkiye’nin dört bir yanında taraftarların hata bir şekilde takımlarını destekleyebileceği UEFA standartlarında stadyumlar inşa ediliyor.

 

SON 3 YILDA AÇILIŞI YAPILAN STATLAR

 

  Stat Adı İli Yapım yılı Kapasite
1- Mersin Arena Mersin 2014 25 bin
2- 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim İstanbul 2014 17 bin 500
3- Konya Büyükşehir Belediyesi Konya 2014 42 bin
4- Afyon Arena Afyonkarahisar 2015 15 bin
5- Antalya Arena Antalya 2015 33 bin
6- Bursa Büyükşehir Belediye Bursa 2015 45 bin
7- Vodafone Arena İstanbul 2016 41 bin 903
8- Yeni Sivas 4 Eylül Sivas 2016 25 bin
9- Yeni Eskişehir Eskişehir 2016 35 bin
10- Şenol Güneş Trabzon 2016 41 bin 461


Türkiye'de son 3 yılda 26 farklı şehirde 30 stat için çalışma yapılırken, bunların 10'u tamamlandı, 9'u bitme aşamasına geldi, 4'ünde ise inşaat çalışmaları devam ediyor. Kalan 7 stadın yapımına da kısa sürede başlanması planlanıyor.

 

2017'DE AÇILMASI PLANLANAN STATLAR

  Stadın yapıldığı il Kapasite
1- Batman 15 bin
2- Gaziantep 33 bin
3- Kocaeli 33 bin
4- Malatya 25 bin
5- Sakarya 25 bin
6- Samsun 33 bin
7- Diyarbakır 33 bin
8- Hatay 25 bin
9- Manisa-Turgutlu 12 bin

 

2017’de 9 ile yeni stadyum hizmete girecek.  O iller sırasıyla; Batman, Gaziantep, Kocaeli, Malatya, Diyarbakır, Sakarya, Samsun, Hatay ve Manisa Turgutlu…Mersin, İstanbul (2), Konya, Afyonkarahisar, Antalya, Bursa, Sivas, Eskişehir ve Trabzon'da stadyumları ise tamamlandı.

 

İNŞAATINA BAŞLANACAK STAT PROJELERİ

Stadın yapılacağı il
1- Ankara
2- Çorum
3- Edirne
4- Elazığ
5- İzmir-Göztepe
6- Ordu
7- İzmir-AlsancakAdana, İzmir Karşıyaka, Giresun ve Manisa Akhisar'da stat inşaatları devam ederken, Ankara, Çorum, Edirne, Elazığ, İzmir Göztepe, İzmir Alsancak ve Ordu'da ise stat inşaatlarına kısa süre içinde başlanacak.


TEK HAMLEDE 30 STADYUM İNŞA EDEN BAŞKA ÜLKE YOK

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yeni statlar ile Türk futbolunun çehresinin değişeceğini belirterek, "Toplam maliyeti yaklaşık 3 milyar 400 milyon lira olan 30 stat projesinde önemli gelişmeler kaydettik. Daha önce de sıklıkla dile getirdiğim gibi, dünya üzerinde şu anda tek bir hamleyle 30 stadyumu inşa eden başka bir ülke yok. Bunların bir kısmı tamamlandı ve kullanıma açıldı, bir kısmında da artık sona doğru yaklaşılıyor." dedi.

İZMİR VE ANKARA'YA YENİ STAT MÜJDESİ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İzmir ve Ankara'nın da yeni statlara kavuşması için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.
İzmir'de TOKİ'nin desteğiyle Karşıyaka ve Göztepe statları için adımların atıldığını hatırlatan Kılıç, şunları söyledi:"Her ikisi ile ilgili bir yargı süreci yaşandı. Bu noktada yerel yönetimler farklı şeyler ortaya koydu. Mahkeme süreci bize 2 yıldan fazla bir süreyi kaybettirdi. Şimdi bu iş sona ermiş durumda, Başbakanımız da biliyorsunuz İzmir milletvekili, bu konuyu yakından takip ediyor. Karşıyaka'nın süreci artık hızlanacak ve devam edecek. Göztepe'nin yeniden yapım süreci ile ilgili bir durumu var, o şu an tamamlanmış ve artık proje ile ilgili çalışmalar yürüyor. Alsancak Stadı'yla ilgili çalışmalar bitmiş durumda. Yeni yılın ilk haftasında İzmir Alsancak'ın da ihalesini yapıp İzmir'e kazandıracağız."
Ankara'ya da farklı özelliklere sahip, güzel bir stat kazandırmak için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Bakan Kılıç, "Ülkemizin başkenti Ankara'ya çok farklı özelliklere sahip, ilklerin olacağı bir stadyum kazandıracağız. Bu stadyum ile ilgili proje çalışmasında son aşamaya gelindi. Bu proje ile Ankara'nın merkezinde mevcut 19 Mayıs Stadyumu'nun olduğu bölgeye Türk sporuna, başkentimize ve aynı zamanda tüm ülkemize farklı bir yapıyı kazandıracağız." sözleriyle son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

TARİHİN EN BÜYÜK SPOR YATIRIMLARI
T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan da Gençlik ve Spor Bakanlığı-TOKİ iş birliği ile tarihin en büyük spor yatırımlarının inşa edildiğini söyledi.


Son olarak geçtiğimiz ay Giresun Stadı'nın temelini attıklarını aktaran Turan, "Bu statlarla Cumhuriyet tarihinde spora yapılmış toplam yatırımdan daha fazla yatırım yapıyoruz. Spora yaptığımız bu yatırımlardan büyük sevinç duyuyorum. Çünkü gerçekten önümüzdeki kuşaklar, belki 50 yıl boyunca bu işle bir daha uğraşmayacak. Bugün yapılan bu yatırımlar ile ülkemizin önümüzdeki 50 yıl boyunca sporda ihtiyaç duyacağı stadyumlar karşılanacaktır." ifadelerini kullandı.


40 BİN SEYİRCİ KAPASİTESİNİN ÜZERİNDE 4 STAT

Üç yıl içinde açılan statlardan 4'ünün seyirci kapasitesi 40 binin üzerinde. Bu süreçte açılan en fazla taraftar kapasitesine sahip stat, Bursaspor'un maçlarına ev sahipliği yapan yaklaşık 45 bin kişilik Bursa Büyükşehir Belediye.
Vodafone Arena, Şenol Güneş ve Konya Büyükşehir Belediyesi statları ise yaklaşık 42 bin kişilik taraftar kapasiteleri ile hizmet vermeye başladı.


Galatasaray'ın iç saha maçlarını oynadığı Türk Telekom Arena ve Kayseri'deki Kadir Has Stadı ise son 7 yılda yapımı tamamlanan modern statlar arasında yer alıyor.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER