Anasayfa >

Diğer Haberler >

Esenler'de 100 Bin Konut Dönüşecek

Esenler'de 100 Bin Konut Dönüşecek

26 Aralık 2016 Pazartesi, 13:20:18
Esenlerde 100 Bin Konut Dönüşecek
2012 yılında kentsel dönüşüm başladığı Esenler’de bugüne kadar 25 bin konut dönüştü. 100 bin bağımsız birim de dönüşümü bekliyor…

Esenler’de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 2012’de başlayan kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 25 bin konut dönüştü. 100 bin bağımsız birim de dönüşüm bekliyor.Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan, Esenler'de neredeyse Türkiye'nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü dedi.


Özkan Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun'un çıkması sonrası ilçede hareketliliğin başladığını ifade etti.
Ercan, son 6 aya kadar dönüşümü yavaşlatan ciddi unsurlar bulunduğunu, kanundaki değişikliklerin kentsel dönüşüme hız kattığını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin kentsel dönüşüme büyük önem verdiğini, dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak için hak sahibinden müteahhide kadar bütün paydaşlarla toplantılar gerçekleştirdiğini, bu konuda yeni beklentileri olduğunu kaydetti.


HARÇLAR DÖNÜŞÜMÜ YAVAŞLATIYOR
Ruhsatı olmayan binaların dönüşümü sırasında belediyelerin "ciddi şekilde" harç aldığını, bunun da kentsel dönüşümü yavaşlattığını savunan Ercan, şunları kaydetti:"Belediyeler dönüşüm sırasında ruhsat harçlarını almazsa gelir kaybı yaşadıklarını belirtiyor. Ancak yeni yapılan konutlar iskanlı olacak ve daha yüksek orandan emlak bedeli ödemeye başlayacak. Şu anda depreme dayanıksız kaçak binalar arsa payından vergi ödüyor. O binalar yenilendikten sonra iş yeri veya daire olarak vergi ödeyecek. Bu da belediyelerin gelirlerini ciddi şekilde artıracak."


Belediyelerin olaya uzun vadeli bakması gerektiğini vurgulayan Ercan, bina yenileme esnasında alınan harçların hafifletilmesi veya kaldırılması durumunda belediyelerin gelirinin artacağını söyledi.

DÖNÜŞÜM KRESİDİNDE KAMU BANKALARI İNSİYATİF ALSIN
Özkan Ercan, kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankalarının henüz istenilen noktada olmadığını belirterek, "Kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankaları inisiyatif alsın. Nasıl ki faiz oranlarının düşmesi ipotekli satışları artırdıysa kamu bankalarının kentsel dönüşüm kredisine odaklanması da dönüşümü hızlandırır." dedi.


5,5 MİLYON KONUT DÖNÜŞÜMÜ BEKLİYOR
Türkiye'nin henüz kentsel dönüşümün başında olduğunu, halihazırda ülke genelinde 5,5 milyon adet konutun dönüşüm beklediğini kaydeden Ercan, "Ülkemizde dönüşecek daha çok konut var." ifadesini kullandı.


İstanbul'da Gaziosmanpaşa, Esenler ve Beyoğlu'nun kentsel dönüşümde iyi olduğunu ancak bazı ilçelerde kentsel dönüşüm için risk raporu dahi verilemediği iddia eden Ercan, Türkiye'de kentsel dönüşümü hızlandırmanın en önemli yollarından birinin DASK poliçesi yaptıracak kişilerden risk raporu istenmesi olduğunu söyledi.


Ercan, "Nasıl ki iskansız binalara elektrik, su, doğal gaz bağlamıyorsanız, DASK yapılacak binalardan da deprem risk raporu isteyin. Deprem risk raporu getirene DASK'ı yaparsanız, getirmeyen binayı yeniler. Türkiye'de kentsel dönüşüm o gün patlar. Bu aslında zor değil, çok kolay." diye konuştu.


Ercan, kentsel dönüşümün başladığı 2012 yılından beri Esenler'de 25 bin konutun dönüştüğünü belirterek, "Ayrıca, 100 bin bağımsız birim de dönüşmeyi bekliyor. İlçemiz bu noktada birçok kentten daha iyi durumda. Neredeyse Türkiye'nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü." dedi.


Yenilenen binaların ısı yalıtımlı olduğunu ve bu konuda teşvik de verildiğini hatırlatan Ercan, depreme dayanıksız bir binada ayda 400-500 lira doğal gaz parası ödeyen bir konut sakininin, yenilenen binada 100-150 lira ödediğini, enerji giderinin ortalama yarı yarıya düştüğünü, bazı yerlerde bu oranın yüzde 50'yi geçebildiğini söyledi.


DÖNÜŞÜM SONRASI KONUTLARIN DEĞERİ 4 KAT ARTIYOR
Kentsel dönüşüm sayesinde konutların değerinin de arttığını belirten Ercan, "Esenler için düşünürsek konutların değeri dönüştükten sonra ortalama 3-4 kat artıyor." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER