Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yeni Üsküdar Meydanı'ndan İlk Kareler

Yeni Üsküdar Meydanı'ndan İlk Kareler

26 Aralık 2016 Pazartesi, 11:57:43
 Yeni Üsküdar Meydanından İlk Kareler
İBB, Üsküdar meydan düzenlemesi projesi için düğmeye bastı. Çed süreci başlayan projenin detayları belli oldu. İşte projeden ilk kareler...

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Üsküdar sahil düzenlemesi ve denizyapıları projesi için düğmeye baştı. Projenin ÇED süreci başladı.


32 milyon 164 bin 216,80 TL yatırımla hayata geçirilecek olan Üsküdar sahil düzenlemesi projesi kapsamında 13 bin metrekare alan deniz doldurularak kazanılacak. Proje 3 kısımdan oluşuyor.

 

-Üsküdar sahil yolu 1.kısım deniz yapıları

-Üsküdar sahil yolu 2.kısım deniz yapıları
-Üsküdar meydanı düzenleme projesi çerçevesinde denizden kazanılacak alan

 Üsküdar Sahil yolu 1.Kısım Deniz Yapıları;
Üsküdar İlçesi’nin güneybatı sahilinde yapılması planlanıyor.  1 adet iskele ve 2 adet seyir terasından oluşuyor.


Üsküdar Sahil yolu 2. Kısım Deniz Yapıları;
 Üsküdar sahilinin kuzeyinde yapılması planlanan çalışma, toplam 4 adet seyir terası ve kıyı düzenlemesini kapsıyor.

 

 

 
10 BİN 750 METREKERE ALAN DOLDURULACAK
Üsküdar Meydanı Düzenleme Projesi çerçevesinde denizden kazanılacak alan meydan düzenlemesi çerçevesinde denizden yaklaşık 10 bin 750 metrekare alan kazanılacak. Denizin doldurulması ile kazanılan alanda gezi yolları, yeşil alan ve meydanın uç kısmı yer alacak. Projenin 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.


ÜSKÜDAR MEYDANI KAMUYA SUNULACAK
Yaya akışlarının rahatlatılması ve tarihi yapıların ortaya çıkmasına yönelik yapılan yeni Üsküdar Meydanı projesinde meydan, iki farklı bölüm olarak ele alınıyor: Birincisi, “Tarihi Meydan’ın ortasında yer alan Marmaray İstasyon girişlerinin ve 3 adet tesisat binalarının olduğu bölümünden denize kadar meydan karakterinde, İkincisi ise, Marmaray ve Metro İstasyon girişleri ile tesisat vb. binaların yoğunlukta olduğu, rekreatif kullanımların yer aldığı ve yaya akışlarının yeniden düzenlendiği bölüm.


Üsküdar meydan düzenlemesi ile birlikte 30 bin metrekarelik Üsküdar Meydanı kamu kullanımına sunulacak.

 Üsküdar Meydanı projesi sahilde, batıda radar kulesinden başlayıp kuzey doğuda gezi parkına kadar  bin 200 metre, güneyde Ahmediye meydanından denize kadar olan 500 metrelik bölümü kapsıyor.


DEPREMDE TOPLANMA ALANI OLACAK
Bu proje ile her yönde yaya ulaşımı kesintisiz olarak sağlanacak, çeşitli açık alan organizasyonları düzenlenebilecek, olası deprem vb. afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek, İstanbul’da mevcut kent dokusu içerisinde çok önemli bir meydan alanı ortaya çıkartılabilecek ve zihinlerde kalan “Üsküdar Meydanı” kavramı, kamu kullanımına sunulmuş olacaktır.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER