Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bir Dairenin Net Alanı Nasıl Hesaplanır?

Bir Dairenin Net Alanı Nasıl Hesaplanır?

21 Aralık 2016 Çarşamba, 14:45:20
Bir Dairenin Net Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir dairenin net alanı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını detayları ile haberimizde görebilirsiniz….

Son yıllarda maketten konut satışı artış gösterdi. Maketten satış bir takım sorunları da beraberinde getirdi. Sonuçta insanlar bir hayale para yatırıyor. Sorunların en başında da net-brüt farkı geliyor. Bazı projelerde net-brüt farkı oldukça fazla olabiliyor. O nedenle ev satın alırken buna çok dikkat etmekte fayda var. Geniş, ferah bir ev hayali kurarken kibrit kutusu kadar bir evde yaşamak zorunda kalabilirsiniz.


Ev hayaliniz kabusa dönmemesi için bir dairenin net alanı nasıl hesaplanır sorusana yanıt verelim.Konuttaki her bir oda, banyo, mutfak ve balkonun sıvaları da çıkmış olarak hesaplanan süpürülebilir, yürünebilir alanı, net büyüklüğü gösteriyor. Net alan için "faydalı" alan tanımı da yapabiliriz.

Evin kullanılabilir alanlarını net metrekare hesabı ortaya çıkarıyor. Bunu için de yalnız duvarlar içerisinde kalan süpürülebilir alanları hesaplamak gerekiyor.

Bir evin net metrekaresini bulmak için tüm odaların (mutfak, tuvalet, banyo vs. dahil) metrekaresinin hesaplanıp, bulunan değerlerin birbiriyle toplanması gerekiyor. Tek bir odanın alanını bulmak için de komşu iki duvarın metre cinsinden ölçülüp, bulunan değerlerin birbiriyle çarpılması gerekiyor. Daha sonra elde edilen tüm sonuçlar toplanıyor. Böylece evin net metrekaresi bulunuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER