Anasayfa >

Diğer Haberler >

Teşvik Belgeli Yatırıma 6 ayda Bir KDV İadesi Geliyor

Teşvik Belgeli Yatırıma 6 ayda Bir KDV İadesi Geliyor

21 Aralık 2016 Çarşamba, 12:06:22
Teşvik Belgeli Yatırıma 6 ayda Bir KDV İadesi Geliyor
Maliye Bakanı Nacai Ağbal, yeni düzenleme ile birlikte teşvik belgeli yatırımın sabit sermaye tutarı 50 milyon üzerindeyse bu teşvik belgesi kapsamında yapılacak inşaat işlerinde 6 ayda bir KDV iadesi alabilecek dedi…

İşletmelere, yatırımcılara, ihracatçılara vergisel teşvikler getiren, denizcilik sektörünün gelişmesine imkan sağlayan, memurların emekli ikramiyesine yönelik düzenleme yapan tasarının görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Getirdiğimiz sistemle, teşvik belgeli yatırımın, sabit sermaye tutarı eğer 50 milyon lirasının üzerindeyse bu teşvik belgesi kapsamında yapılacak inşaat işlerinde 6 ayda bir KDV iadesi alabilecek." dedi.


Ağbal, yatırımcıların, yatırım teşvik sistemi içinde yatırım yaptığı faaliyetleri dışında başka faaliyetlerinin de olabildiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Bu durumda diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlere indirimli kurumlar vergisi oranını uygularken, yüzde 80 oranında farklı oranlarda uyguluyoruz. Halbuki 2017'de yapılacak bu kapsamdaki yatırımlarda indirimli kurumlar vergisi uygulamasını diğer bütün faaliyetlerden elde ettiği kazançlara uygulama imkanı getiriyoruz. Bu da yatırım indiriminin 2017 yılı harcamaları bakımından çok da efektif, kısa vadede realize edilmesini sağlıyor. İndirimli kurumlar vergisi uygulaması olsa bile her şekilde asgari oranlarımız var. Mesela yüzde 40 oranında yatırıma katkı oranına sahip olsanız bile, bölgeye göre indirimli kurumlar vergisi oranı yüzde 2, yüzde 4, yüzde 8 veya 10 olabiliyor. Getirdiğimiz düzenlemede 2017'de yapılacak yatırım harcamalarında asgari tutar oranını sıfıra indiriyoruz. Bir yatırımcı bu kapsamdaki elde ettiği indirimli kurumlar vergisi hakkını, bütün kazançlarından, bütün ödeyeceği vergilerden düşürüp, hiç vergi ödemeyebilecek noktaya getirebiliyor. Bu da önemli bir teşvik unsuru olacak. Önemli düzenlemelerden biri de KDV iadesi. İmalat sektöründe yatırım teşvik belgesine sahip yatırımcılar, 2017'de yaptıkları inşaat yatırımları nedeniyle yüklendikleri ancak mahsup yoluyla indirim konusu yapamadıkları KDV'leri iade yoluyla alabilecek” dedi.

50 MİLYON TL’NİN ALTINDA OLSA DAHİ KDV İADESİ VAR
50 milyon TL’nin altında olsa bile KDV iadesi mümkün hale geliyor diyen Ağbal, mevcut sistemin buna imkan vermediğini söyledi.

Ağbal, “Mevcut sistem buna imkan vermiyor. 50 milyon liranın altında olsa bile KDV iadesi uygulaması mümkün hale geliyor. Getirdiğimiz sistemle, teşvik belgeli yatırımın, sabit sermaye tutarı eğer 50 milyon lirasının üzerindeyse bu teşvik belgesi kapsamında yapılacak inşaat işlerinde 6 ayda bir KDV iadesi alabilecek. Sabit sermaye yatırım tutarı 50 milyon liranın altındaysa 2017'nin tamamında indirim konusu yapamadığı tutarları, Ocak 2018'de indirim konusu yapabilecek."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER