Anasayfa >

Diğer Haberler >

Elazığ Şehir Hastanesi’ne 288 Milyon Avroluk Yeşil Bono

Elazığ Şehir Hastanesi’ne 288 Milyon Avroluk Yeşil Bono

20 Aralık 2016 Salı, 14:14:04
Elazığ Şehir Hastanesi’ne 288 Milyon Avroluk Yeşil Bono
Elazığ Şehir Hastanesi’nin finansal kapanışı yapıldı. Projeye 288 milyon avro tutarında tamamı yabancı yatırımcıdan oluşan Türkiye’nin ilk Baa2 Raitingli proje bonosu ihracı ile finansa edildi….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Rönesans Sağlık Yatırım ‘nın kamu özel işbirliği (PPP) kapsamında hayata geçirdiği Elazığ Şehir Hastanesi projesinin finansal kapanışı yapıldı.

Projeye tamamı yabancı yatırımcılardan oluşan yatırımcı grubundan bono ihracı yoluyla 288 milyon avroluk finansman sağlandı.

288 milyon avro tutarındaki bono ihracı, tahsisli satış yoluyla IFC (Dünya Bankası), MUFG( Japon Finans Kuruluşu), Intesa Sanpaolo (İtalyan Finans Kuruluşu), Siemens Financial Services (Alman Finans Kuruluşu), Proparco (Fransız Finans Kuruluşu), FMO (Hollandalı Finans Kuruluşu) ve Industrial and Commercial Bank of China-ICBC’den (Çin Finans Kuruluşu) oluşan yabancı yatırımcı ile yapıldı.

Uluslararası areneda büyük önem taşıyan “Yeşil ve Sosyal Bono” olma özelliği taşıyan bono ile finansa edilecek olan proje Moody’s’den de Baa2 reytingi aldı.  


TÜRKİYE İÇİN GERÇEK BİR İNOVASYON
Bu bononun Türkiye için gerçek bir inovasyon olduğunu belirte Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak “288 milyon avro tutarı bir bonoyu 20 yıl vade ile ihraç ettik. Bu bono Türkiye için gerçek bir inovasyon.
Adana, Yozgat ve Elazığ projelerini Bursa ve İstanbul'daki şehir hastaneleri projeleriyle Rönesans Sağlık Yatırım'ın yüklenicisi olduğu Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Malatya, Samsun ve Van'da hayata geçecek fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri takip edecek.” dedi.


DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR YATIRIM PROGRAMIMIZ VAR

Sağlık Bakanlığı olarak şehir hastaneleri  ve hastane inşaatlarımız noktasında devrim niteliğinde bir yatırım programı içindeyiz diyen  Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kadir Serdar Taflan
“56 bin yataklı klasik yöntemle gerçekleştirdiğimiz yatırım programlarının yanında 41 bin yataklı şehir hastaneleri projemiz de beraber yürüyor. Bu şehir hastanesi projelerimizden 21 tanesinin sözleşmesini bitirerek çalışmalarına başladık. 21 projenin 12 tanesinin de finansal kapanışını gerçekleştirdik. Bu yaklaşık 500 milyar euroluk bir kapanıştı” diye konuştu.

3 AYDA 1,6 MİLYAR AVROLUK FİNANSAL KAPANIŞ
Son üç ayda 1,6 milyar avro değerinde finansal kapanış yaptıklarını belirten  Taflan, “Son üç ayda Eskişehir projemizin finansal kapanışını gerçekleştirdik ki bu 340 milyon euroluk bir projeydi. İzmir Bayraklı’daki projemiz 769 milyon euro, Kocaeli 233 milyon euro, Elazığ 288 milyon euro.. Toplam 1,6 milyar euroluk bir finansal kapanış gerçekleştirdik” ifadesinde bulundu.

Taflan, “Bunu takip eden aylarda Aralık ayının sonunda Gaziantep Şehir Hastanesi’nin finansal kapanışını yapacağız. Bu da yaklaşık 480 milyon euro değerinde.. 400 milyon avroluk Bursa şehir hastanesini Şubat ayında planlanıyoruz.  İstanbul Başakşehir’de 1,5 milyon euroluk bir finansal kapanış yapacağız. Sonraki 3 ayda da 2.3 milyar euroluk bir finansal kapanış yapacağız” şeklinde sözlerini tamamladı.

29 MİLYARLIK YENİ SAĞLIK YATIRIMI
Sağlık Bakanlığı olarak sağlık merkezlerinin modern hizmet vermesi amacıyla 28 şehir hastanesi, 1 Türk halk sağlığı ve Türk ilaç tıbbi cihaz kampüsü ile  41 bin 91 yeni modern yatak kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini belirten Sağlık Bakanı Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, “Bu yatırımların yaklaşık maliyeti 29 milyar 627 milyon 277 bin 583 TL. Bu maliyetlerin tamamı ve tüm finans riski özel sektör tarafından karşılanacaktır. Program dahilinde yer alan 21 projenin sözleşmeleri imzalandı. Bu projeler 30 bin 691 yatak kapasitesine, 9 milyon 27 bin 559 metrekare kapalı inşaat alanına ve 22 milyar 236 milyon 640 bin 994 TL sabit yatırım tutarına sahip” diye konuştu.

2019'DA BİN 38 YATAKLA HİZMET VERECEK

Elazığ Şehir Hastanesi 355 bin metrere alan üzerinde yükseliyor. 2019'da hizmete açılması planlanan dev sağlık kampüsü tamamlandığında bin 38 yatak kapasite ile hizmet verecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER