Anasayfa >

Diğer Haberler >

"Konut Fiyatları Düşüyor" Spekülasyonu En Çok Alıcıyı Vurur

"Konut Fiyatları Düşüyor" Spekülasyonu En Çok Alıcıyı Vurur

16 Aralık 2016 Cuma, 15:24:19
Konut Fiyatları Düşüyor Spekülasyonu En Çok Alıcıyı Vurur
Son günlerde basında çıkan “Konut fiyatları düşüyor” haberlerinin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bu tarz spekülasyonlar müteahhitten çok alıcıya kaybettirir dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, İnder kentsel dönüşüm Çözümleri Konferansı sonuç bildirgesinin paylaşıldığı toplantıda emlak editörleri ile bir araya geldi.

Son günlerde basında çıkan “konut fiyatları düşüyor” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten  Durbakayım, bu tarz spekülasyonların konut alıcılarına kaybettireceğini söyledi.

KONUTA DA EKMEK GİBİ BAKMAK LAZIM
Konut üzerinde malipülasyon yapmanın çok vicdani olmadığına dikkat çeken Durbakayım, “Sektörde zaman zaman farklı algılar oluşturulmaya çalışılıyor. Bu algılar neden oluşturuluyor bunu hepimiz biliyoruz. Konut, insanların yıllarca biriktirdiği, gözlerinin nuru ile kazandıkları, çocuklarına, torunlarına kalacak bir meta konut. Dolayısı ile bunun üzerinden malipülasyon yapmak çok vicdani değil. Nasıl ekmeği yerde bulduğumuzda üç kez öpüp başımıza koyuyorsak konuta da böyle bakmamız lazım” dedi.

KAFA KARIŞTIRICI SÖYLENTİLER EN FAZLA KONUT ALICISINI VURUR
Sektöre zarar verecek bir takım söylentilerin herkesi ama en fazla da konuta ihtiyacı olan vatandaşları vuracağını belirten Durbakayım, “Yapı müteahhitleri konut üretiminin yüzde 90’ını karşılıyor. toki, Kiptaş, emlak konut, konut ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor. Bu nedenle bizlerin birbirleri ile iyi iletişim kurmamız lazım. Bir takım söylemlerde çok dikkatli olmamız lazım. Çünkü sektöre zarar verecek bir takım söylemler hepimizi vurur en başta da konut ihtiyacı olan, yıllarca ev almak için para biriktiren insanları.. Böyle kafa karıştırıcı haberler olunca paramız dursun bir yerde diyorlar. Dursun olunca bir ay sonra aynı rakama o fiyatı bulamıyor, bulamaz” ifadesinde bulundu.


İNŞAAT SEKTÖRÜNE ACIMASIZCA DAVARANILIYOR
İnşaat sektörüne acımasızca davranıldığını belirten Durbakayım, “Panik havası mütehhitte değil alıcıya zarar verir. Bir takım kampanyalar yapıyoruz. 100 ay sıfır faiz diyoruz, buzdolabı veririz diyoruz.. vs. böyle olunca bir takım söylentiler çıkıyor, inşaat sektörü zorda gibi…  Gıda sektöründe, giyim sektöründe devası firmalar; bir alana iki diyor, yok fiyata satıyor… Bu firmalar battı mı? Neden inşaat sektörüne bu kadar acımasızca davranılıyor.. Biz de finansman sağlamak için ya da stok eritmek için bu tarz kampanyalar yapabiliriz. İlla dar boğazda olmamıza gerek yok” ifadesinde bulundu.

HÜKÜMETİMİZDEN FİNANSMAN DESTEĞİ İSTİYORUZ
İhracatçıya ya da sanayiciye sağlanan finansman desteğinin yapı müteahhitlerine sağlanmadığına dikkat çeken Nazmi Durbakayım, “İnsanımızın üç tane temel gereksinimi var. Barınma ihtiyacını da karşılayan yapı müteahhitleridir. Kendi finansman kaynaklarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bir ihracatçıya ya da sanayiciye sağlanan finansman kaynak maalesef bize yapılmıyor. Bugün yapı müteahhiti bu işe girdiği vakit kendi öz kaynakları ve ön satışları ile bu işi götürüyor. Biz devletimizden finansman desteği istiyoruz. Serbest piyasa koşullarında çalışıyoruz. Diğer sektörlerdeki oyunculardan farklı tutamazsınız” şeklinde konuştu.  

BAZI MÜTEAHHİTLER İNZİVAYA ÇEKİLMESİ LAZIM
Bazı müteahhitlerin artık inzivaya çekilmesi gerektiğini belirten Durbakayım, “Elimizde bir sürü kötü yapı stoğu var. Bu yapıları yapanların bırakın iş yapması inzivaya çekilmesi lazım. Ama maalesef bu inşaatları yapan arkadaşlar riskli yapı raporu almak suretiyle kötü inşaatlara tekrar talip oluyorlar. Bunu hiçbir konun, hiçbir prensip düzenleyemez, ancak vicdanlar düzenler” diye konuştu.

BU ŞARTLARDA KONUT FİYATLARININ DÜŞMESİNİ BEKLEMEK HAYAL OLUR
Gayrimenkul dediğimiz ürün bir arsa üzerine inşa ediliyor ve arsa da sınırlı ve sürekli değeri artan bir meta. Arsa bedeli yüzde 50’den başlayıp 80’lere kadar çıkıyor. Bugün arsa olmadan daire yapmak mümkün değil. Bunun çözümü de şu; ya büyükşehirlerdeki yerleşimi arsa fiyatlarının düşük olduğu yerlere kaydıracağız ya da farklı modeller geliştireceğiz. Yoksa bu şartlarda konut fiyatlarının aşağı inmesini beklemek hayal olurO FİYATLARA DAİRE VARSA SÖYLESİNLER BİZ ALALIM
Nuhoğlu İnşaat ve Fikirtepe Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu ise, "Bazı rakamlar telaffuz ediyorlar, eğer böyle rakamlara daire varsa göstersinler biz alalım” dedi.


Nuhoğlu, “Bu haberleri yapanlar keşke önce gelip oranın havasını solusaydılar. Biz yıllardır oradayız. Bazı rakamlar telaffuz ediliyor. Eğer böyle rakamlar varsa söylesinler biz alalım. Fikirtepe’de metrekare fiyatları 4-5 bin TL’den bugün 9-10 bin TL’ye geldi. Projeler tamamlandığında bu rakam 15-16 bin TL’yi bulacak. Fiyatlarda düşme gibi bir durum söz konusu değil” ifadesinde bulundu.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER