Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev Sahibi Evi Satarsa Kiracı Ne Yapar?

Ev Sahibi Evi Satarsa Kiracı Ne Yapar?

15 Aralık 2016 Perşembe, 17:28:03
Ev Sahibi Evi Satarsa Kiracı Ne Yapar?
Ev sahibiniz evi satmaya karar verdi. Peki ev sahibi evi satarsa kiracı ne yapar? Oturduğu ev satılan kiracının hakları neler? Sorunun yanıtı haberimizde….

Kiracınız, ev sahibi evi satacağım evden çık diyor. Kira sözleşmenizin dolmasına da zaman var. Peki ev sahibi evi satarsa kiracı ne yapar? Oturduğu ev satılan kiracının hakları neler?

Öncelikle ev sahibi evin içinde kiracı olsa da satma hakkına sahiptir. Fakat satılan gayrimenkulde kiracının hakları ev hiç satılmamış gibi devam ediyor. Bunun için kiracı ile ev sahibi arasında muhakkak bir sözleşme yapılmış olması gerekiyor.

Ev satıldığında,  yeni malik yani yeni ev sahibi kira sözleşmesinin tarafı oluyor.  Diyelim ki ev satıldı yeni ev sahibi evde kendi oturacak.  Bu durumda yasalar kapsamında kiracının tahliyesini isteyebiliyor.

Yeni ev sahibi kiracıyı çıkarmak için satış işlemini takip eden 1 aylık süre zarfında kiracıya noter aracılığı ile ihtar çekmek zorundadır. 1 aylık süreç içerisinde ihtar çekmez ise bu hakkını kaybedecektir.

Kiracının  evi boşaltması için 6 ay süresi bulunuyor. Kiracı 6 ay sonunda evi boşaltmazsa ev sahibi mahkemeden evi boşaltmanızı talep edecek şekilde dava açabilir.

Bunun için 6 ay önce ihtarname çektiğini kanıtlaması gerekiyor. Burada önemli olan ev sahibinin söz konusu eve acil ihtiyacının olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Örneğin ev sahibinin başka bir evi olmaması gösterilebilir. Eğer ev sahibinin aynı belediye sınırları içinde başka bir evi varsa mahkeme tahliye davasını reddedebilir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER