Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’un Bu İlçelerinde Konut Fiyatları Düşüşte

İstanbul’un Bu İlçelerinde Konut Fiyatları Düşüşte

14 Aralık 2016 Çarşamba, 16:05:08
 İstanbul’un Bu İlçelerinde Konut Fiyatları Düşüşte
İstanbul’un bazı ilçelerinde arz fazlalığında dolayı konut fiyatları düşmeye başladı. İşte o ilçeler…

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan, İstanbul’un bazı bölgelerinde arz fazlalığından dolayı konut fiyatlarının gerilediğini söyledi.


Özellikle Fikirtepe ve Bağdat Caddesi gibi orantısız arzın meydana geldiği bölgelerde oluşan satış rekabeti, firmaları da doğrudan ya da dolaylı indirimlere zorladığına dikkat çeken Arslan, Basın ekspres hattında da özellikle yabancıların ilgisinden dolayı fiyatların olması gerekenden fazla arttığını ve yabancı ilgisindeki düşüşle birlikte fiyatların da düşmeye başladığını söyledi.

BU BÖLGELER HALA PRİM POTANSİYELİNİ KORUYOR
İstanbul’da orta gelir grubunun ev sahibi olabileceği, metrekare birim fiyatı 3 bin-5 bin TL aralığında olan projelere ilginin devam ettiğini belirten Arslan, “İstanbul’un geleceğini şekillendirecek olan mega projelerin de çoğunlukla 3 bin- 5 bin TL/metrekare aralığında konutların yer aldığı bölgelerde olduğunu düşünürsek, bu projelere hem oturum, hem de yatırımcı hedef kitlenin ilgisinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu bölgeler de; genel olarak bakıldığında Avrupa yakasında Bahçeşehir, Kayabaşı, Başakşehir, Esenyurt bölgeleri; Anadolu yakasında ise İstanbul Finans Merkezi ve temel ulaşım ağlarının ortasında bulunması dolayısıyla Sancaktepe başta olmak üzere Tuzla’ya kadar olan bölgelerdir. Ancak tüm bu lokasyonlarda, tabi ki müşterisine uygun doğru projeyi yapan ve bunu doğru fiyat ve ödeme politikası ile sunan projeler, diğerlerine göre olumlu yönde ayrışmaktadır” dedi.


LÜKS KONUTTA ARZ FAZLASI VAR
Lüks konutta arz fazlalığının olduğuna dikkat çeken Arslan, bugün için lüks konut ihtiyacı yok dedi.
Arslan; “Bu konutlar, değer artışı veya uzun dönemli kira geliri açısından da genel olarak bir yatırım değeri sunamadıklarından- müşterisi açısından özel bir lokasyonda bulunan veya müşterisine sunduğu imkanlar bakımından farklılaşan projeler hariç- satış sıkıntısı çekmektedir. Bu durum da, geliştiricilerin özellikle pazarlıklar esnasında piyasa standartlarının dışında iskontolar uygulamasına sebep olmaktadır. Lüks konut pazarında, merkezi akslara yakınlıkları ve yatay yaşam imkanı sunması dolayısıyla Anadolu yakasında Çubuklu-Beykoz bölgesi, Avrupa yakasında ise Kilyos-Zekeriyaköy bölgesi önümüzdeki dönemde yıldızı daha da parlayacak bölgelerin başında gelecektir” şeklinde sözlerini tamamladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER