Anasayfa >

Diğer Haberler >

Validebağ Korusu'nda Yapılaşmaya Onay Çıktı

Validebağ Korusu'nda Yapılaşmaya Onay Çıktı

14 Aralık 2016 Çarşamba, 13:52:46
Validebağ Korusunda Yapılaşmaya Onay Çıktı
Vadilebağ Korusu’ndaki 100 metrekarelik alanın imara açılmasına ilişkin imar planı değişikliği İBB’den geçti. Koru içinde yer alan tarihi binalar da planlara işlenecek…

Üsküdar Validebağ Korusu’ndaki 100 metrekarelik alanının imara açılmasına ilişkin imar planı değişikliği İBB meclisinden geçti. Söz konusu alanda bulunan tarihi binalar da planlara işlenecek.


Koruma altında bulunan 354 dönümlük 1. derece doğal SİT alanı olan koruda, 1. derece tescilli olan ve Öğretmen Evi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı, Abdülaziz Av Köşkü, 2. derece olarak tescilli eski ahır binaları ve atölye binaları bulunuyor. Bu binaların planlara işlenerek korunması amaçlanıyor.


KAFEYE DEĞİL SANATA KÜLTÜREL AKTİVİTELERE İHTİYAÇ VAR

Validebağ Korusu ile ilgili geçtiğimiz Pazar açıklama yapacağını duyuran Validebağ Gönüllüleri Derneği, Cumartesi akşamı Beşiktaş'ta meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle basın açıklamasını iptal ettiklerini duyurmuştu. Onun yerine yazılı açıklama yapan grup, 'Validebağ'da kafeye restorana değil sanata ve kültürel aktivitelere ihtiyaç var' diyerek "Yöredeki mahalle sakinleri olarak, Koru'muzun geçmişine ve kültürüne sahip çıkmak amacıyla, restore edilecek atölye binalarına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de katkılarıyla, gerek öğrencilerin gerekse mahallelinin yararlanabileceği bir işlev verilmesini beklemekteyiz. Örneğin sanat-el becerileri atölyeleri, kütüphane, müze ve sergi mekanları gibi eğitim, sanat ve kültürel faaliyetlerin yürütüleceği alanlar yaratılabileceği kanısındayız" ifadelerini kullandı. Bu amaçla change.org'da imza kampanyası başlatıldı.


ATÖLYE BİNALARI KAFE OLACAK
Eski yıllarda çeşitli bakım onarım çalışmaları amaçlarıyla kullanılan ancak son yıllarda metruk ve bakımsız durumda olan atölye binaları geçtiğimiz ay yıkılmıştı. Validebağ Gönüllüleri'nin edindiği bilgiye göre, bu alan 6 No'lu Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje gereği 'kafe-restoran' olarak kullanılacak.


KORUYU İMARA AÇIK HALE GETİRECEK
İBB Meclisi CHP'li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, yapılan plan değişikliği ile korunun imara açık hale geleceğini savundu. Validebağ Korusu'nun korunması gerektiğini vurgulayan Hacıalioğlu, "Tarihi yapılar korunsun ama neden ilave alanlar getiriliyor. Bu doğal alan 354 dönüm. Bu alanın tamamen korunması lazım" dedi. CHP'li üyelerin itirazları ile 1/5bin ölçekli Validebağ Korusu Koruma İmar Planında yer alan "planlama alanı tamamında 100 metrekareyi geçmeyen takılabilir/sökülebilir müştemilat türü 1 katlı yapılar yapılabilir" ibaresi yerine, "toplamı 100 metrekareyi geçmeyecek yapılar" şeklinde değiştirildi. CHP oylamada red oyu kullandı. Ak Parti Meclis Üyesi Hadi Diler ise ilave binaların yapılmayacağını, mevcut tescilli eski eserlerin korunacağını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER