Anasayfa >

Diğer Haberler >

Emlakçılıkta Yüksek Komisyona Son

Emlakçılıkta Yüksek Komisyona Son

14 Aralık 2016 Çarşamba, 13:40:51
Emlakçılıkta Yüksek Komisyona Son
Gümrük Bakanlığı, emlakçılık için yeni bir düzenleme hazırlığında. Yeni düzenleme ile sertifikası olmayan emlakçı olamayacak ve komisyonlarda haksız kazanç önlenecek….

İnşaat sektörünün son yıllarda ivme kazanması ile birlikte emlakçılar da mantar gibi çoğalmaya başladı.  Bir dükkanı olan herkes emlakçı oldu. Fakat Gümrük Bakanlığı, buna dur demeye hazırlanıyor. Bakanlık emlakçılık için yeni düzenleme hazırlığında. Emlakçılar için yeni kriterler getirecek olan yeni düzenleme ile birlikte sertifikası olmayan emlakçılık yapamayacak, komisyonlardaki haksız kazanç önlenecek.


Taşınmaz Ticaretinin Düzenlenmesi Yönetmeliği için çalışmalara başlayan bakanlık, emlak satışına yönelik aracılık, danışmanlık ve bu kapsamda yürütülecek diğer faaliyetlere ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek. Buna göre emlakçıların, taşınmaz ticaretini yaparken uyması gereken ilkeler, yerine getirmesi gereken kriterler ve alacakları ücretler yönetmelikle düzenlenecek.


Emlakçıların, taşınmaz alacak vatandaşlardan yüksek tutarlarda komisyon alması ve farklı ücretler talep etmesi önlenecek. Böylece tüketici mağduriyeti de önlenmiş olacak. Emlak alım satımından elde edilecek ticari kazanç, belli bir düzene oturtulacak. Düzenleme ile emlakçılık mesleğine yönelik kriterler belirlenecek, emlakçılara sertifika alma zorunluğu getirilecek. Sertifika zorunluluğu halen emlakçılık yapanlar için de geçerli olacak. Kurallara uymayanların yetkisi iptal edilebilecek.


Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek. Bu çerçevede emlakçılara yönelik bazı kriterler getirilecek. Her emekli emlakçılık yapamayacak. Emlakçılara, mesleki yeterlilik kriteri, eğitim ve sertifika şartları getirilecek. Sertifika sahibi olmayan emlakçılık yapamayacak. Halen emlakçılık yapanlar da dahil herkes için bu şartlar geçerli olacak. Bazı emlakçıların yetkisinin iptali gündeme gelebilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER