Anasayfa >

Diğer Haberler >

2017’de İnşaat Sektörünü Ne Bekliyor?

2017’de İnşaat Sektörünü Ne Bekliyor?

13 Aralık 2016 Salı, 14:37:07
 2017’de İnşaat Sektörünü Ne Bekliyor?
İnşaat sektöründe oldukça zor geçen bir yılın ardından gözler 2017’de çevrildi. Peki 2017’de inşaat sektörünü neler bekliyor? İşte geminin kaptanlarının soruya yanıtı….

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

2015’i seçimlerle geçiren inşaat sektörü ikinci seçimde sandıktan istikrar çıkınca 2016 için oldukça umutlanmıştı.
Kara bulutlar yavaş yavaş dağılıyor derken ardından Rusya ile kriz baş gösterdi. Rusya krizini ülkede yaşanan terör olayları takip etti. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ise “Türkiye’nin başına bir meteor düşmediği kaldı” dedirtti.


Fakat 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerek emlak Konut GYO’nun başlattığı kampanya seferberliği gerekse de hükümetin yaptığı düzenlemeler sektörün hızlı sürede toparlanmasına yardımcı oldu. Bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi, kredi kullanım oranının yüzde 75’ten 80’e çıkması ve KDV oranının düşmesi sektöre hareket kattı.


2016’yı geride bırakmaya sayılı günler kala gözler 2017’ye çevrildi. 2017’ye dair birçok senaryo var. Kimi 2016’dan daha zor bir yıl olacağını söylerken kimi ise aksine 2017’de daha güçlü bir Türkiye ve Türkiye ekonomisi olacak diyor. Peki 2017’de inşaat sektörünü neler bekliyor. Bu soruyu “geminin kaptanlarına” yani inşaatçılara sorduk.

 

PATRONLAR 2017'DEN UMUTLU


Sektör temsilcileri 2016 yılında yaşanan onca olumsuzluklara rağmen 2017 yılından oldukça umutlu.

 

 Artaş Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya
“ÇOK HAREKETLİ BİR YIL OLACAK”
2017’nin gerek inşaat sektörü gerekse de ülke ekonomisi açısından oldukça verimli bir yıl olacağını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 2017 yılının ilk altı ayı ülke ekonomimizin istikrarlı çizgisini yakalayacağı ve devamında çok daha hareketli bir yıl olacaktır dedi. Çetinsaya, “İnanıyoruz ki; 2017 yılı Türkiye’nin içindeki hainlerden arınarak, hedefleri doğrultusunda güçlü adımlarla ilerleyeceği bir dönemin başlangıcı olacaktır. 2023 hedeflerimize yaklaşırken, inşaat sektörünün temsilcileri olarak bizlere de büyük görev düşüyor. Bizler bu bilinçle yatırımlarımıza daha da ağırlık vererek çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

 

 


Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt
“2016’DA TEMKİNLİ DAVRANAN YATIRIMCI 2017’DE HAREKETE GEÇECEK”
2017 yılının 2016’ya göre çok daha iyi geçeceğini belirten Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2016 yılında beklenen konut artışının 2017 yılında artarak yaşanacağını öngörüyoruz.dedi. Özyurt, “2016 yılında yaşanan ekonomik ve siyasi sıkıntılardan endişe duyan yatırımcının hükümete güveni katlandı. Dolayısıyla 2016'da temkinli davranan yatırımcının, 2017 yılında harekete geçmesini bekliyoruz” dedi.
İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes
“SEKTÖR TEKRAR RAYINA GİRER”
İnşaat sektörünün 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde de sıkıntılı olduğunu belirten İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, 2017’de gayrimenkul sektörünün mevcut dinamiklerini koruyacağını söyledi. Önümüzdeki dönemlerde sektörün ufak çaplı duraklamanın ardından tekrar rayına gireceğini belirten Tanes, tüm yaşananlara rağmen anormal bir çöküntü ya da gerilemenin olmadığını belirtti.

 


Irmak Group Yönetim Kurulu Başkani Yüksel Akgül

"SEKTÖREL BÜYÜME DEVAM EDECEK"
Son dönemlerde tüm engellenmelere  rağmen inşaat sektöründe düzenlenen kampanyalarla bir önceki yılın rakakları yakalandığını belhirten Irmak Group Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül, “Uluslararası piyasalarda güvenli liman olarak nitelendirilen Türkiye bu unvanını koruma adına 2017 yılında toparlanma sürecini hızlandıracak, ikinci çeyrek itibarıyla da sektörel büyümesine devam edecektir. Bu bağlamda Türkiye’nin önünü hem ekonomik, hem de stratejik atılımlar anlamında açık görüyoruz” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER