Anasayfa >

Diğer Haberler >

Tüik GSYH 2016 Verilerini Açıkladı

Tüik GSYH 2016 Verilerini Açıkladı

12 Aralık 2016 Pazartesi, 11:24:28
Tüik GSYH 2016 Verilerini Açıkladı
Tüik Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi yılın son çeyreğinde yüzde 1,8’lik daralma gösterirken inşaat sektörünün toplam katma değeri ise yüzde 1,4 arttı…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.


Rapora göre, Türkiye ekonomisi 27 çeyrek süren büyümeden sonra yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,8 daralma yaşadı.


İnşaat sektörünün toplam katma değeri yüzde 1,4 büyüdü. Gayrimenkul sektörü yüzde 11 ile bu yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyet kollarına göre cari fiyatlarla en yüksek büyüme hızı gösteren sektörler arasında yerini aldı.


Buna göre, üçüncü çeyrekte GSYH, cari fiyatlarla yüzde yüzde 1,8 azalarak 655 milyar 400 milyon lira olarak gerçekleşti. Söz konusu rakam, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde revize edilmiş haliyle 632 milyar lira seviyesindeydi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN KATMA DEĞERİ ARTTI
GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde tarım sektörünün toplam katma değeri 2016 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre, zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 7,7 azaldı. Sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 1,4, hizmetler sektörünün toplam katma değeri yüzde 8,4 azalırken, inşaat sektörünün toplam katma değeri yüzde 1,4 arttı.


GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ YÜZDE 8.4 BÜYÜDÜ
Bu yılın üçüncü çeyreğinde iktisadi faaliyet kollarına göre cari fiyatlarla en yüksek büyüme hızı, yüzde 15,5 ile "finans ve sigorta faaliyetleri"nde kaydedildi. Bunu, yüzde 13,1 "kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri", yüzde 11 ile "gayrimenkul faaliyetleri" izledi.


Tarım, ormancılık ve balıkçılık ise yüzde 6 küçüldü. İnşaat sektörünün büyüme hızı yüzde 8,4 olarak belirlendi.


Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı çeyreğine göre, zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 3,2 azaldı. Devletin nihai tüketim harcamaları, yüzde 23,8 arttı ve gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 0,6 geriledi.


Mal ve hizmet ihracatı, aynı dönemde zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 7 azalırken, ithalatı yüzde 4,3 artış gösterdi.
İş gücü ödemelerinin cari gayrisafi katma değer içerisindeki payı geçen yılın aynı döneminde yüzde 31,4 iken, bu oran 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 36,1’e yükseldi. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise yüzde 53,3’den yüzde 47,4’e geriledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER