Anasayfa >

Diğer Haberler >

Parsel Bazlı İmar Değişikliğine Yasak Geliyor

Parsel Bazlı İmar Değişikliğine Yasak Geliyor

10 Aralık 2016 Cumartesi, 20:22:28
 Parsel Bazlı İmar Değişikliğine Yasak Geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlık bundan sonra imar planı yapmayacak dedi. Özhaseki, parsel bazlı imar değişikliğinin de yasaklanacağını ifade etti…


Türkiye’de şehir planlamalarının çok geç yapıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, eski şehirlerin üstüne yeni şehirlerin yapıldığını, ülkede sağlıksız ve kimliksiz yapıların bulunduğunu söyledi.


Türkiye'de inşaat sektörünün önünün çok açık olduğunu  belirten Özhaseki, imarın değişmez kurallarını bakanlığın koyması gerektiğini aktardı.

Bakan Özhaseki, "Yeni yönetmelik üzerindeki çalışmamız o. İmardan gelen, yönetmelikten gelen farklarla yüzde 40, 50, 60 artırılır mı inşaat. Bazı semtlerden büyük projeler getiriyorlar, hayret ediyorum. 80 metrelik ev, 70metre balkon gözüküyor. 150 metreye çıkıyor. Belli ki bunu çevirip içine oturacak. Hainlik peşinde. Şimdi biz imarın değişmez kurallarını yazıyoruz, şehirlere göndereceğiz. Diyeceğiz ki, 'Siz de kendi şehrinizle ilgili hazırlayın bize geri gönderin.' Süre vereceğiz, sonra o gelenleri onaylayacağız. Her şehrin planı, imar yönetmeliği ayrı ayrı olacak. Sivas Şarkışla'nın imar planıyla İstanbul'un ki bir olmaz. Bitlis'teki imar planı yönetmeliğiyle İstanbul bir olmaz. Doğru değil bunlar. Şimdi 6 aylık süreyi uzattık. 6 ay içerisinde bu hazırlığı yapıp her şehre has özel bir yönetmelik çıkaracağız." Dedi.

BAKANLIK İMAR PLANI YAPMAYACAK
Bakanlık bundan sonra imar planı yapmayacak diyen Özhaseki, yeni belediye yasasının geldiğini, parsel bazlı imar değişikliklerinin yasaklanacağını söyledi.


 Özhaseki,”Eli kolu oynayarak eğer inşaattan artış alıyorsan, burada bir helallik yok. Şehir cinayeti var. Bakanlık bundan sonra imar planı yapmayacak. kentsel dönüşümlere karışacağız ayrı bir şey ama imar planı yapmayacağız. Eline dosyasını alan, tanıdığını bulan geliyor. Sayın başkan, 'Şu bizim konu komşu da, burada 2,5 üç emsal. Belediye de çok namuzsuz, sen bunu bize ver.' Böyle bir şey yok arkadaşlar. İstanbul için bunu söylüyorum. Bazı belediyelerimiz de bu hataya düşüyorlar. Normal imar planları ikiyse dörde çıkarıyorlar, dörtse 8'e çıkarıyorlar. Nasıl olacak şimdi arkadaşlar. 15 milyonluk İstanbul'u 30 milyon yaptınız. Sorunları nasıl çözeceksiniz? Bakanlık plan yapacak mı? Evet yapacak. Sahillerdeki planlar bize ait, sit alanlarını koruyacağız." şeklinde konuştu.


Gelecek hafta Bakanlar Kuruluna inşaat sektörünün nasıl ayağa kaldırılması gerektiğine ilişkin sunum yapacağını ifade eden Özhaseki; “İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin yüzde 7'sine hitap ettiğini, 250'ye yakın sektörü canlandırdığını ve böyle bir sektörün görmezden gelinemeyeceğini söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER