Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ali Akman: “Bir Mucize Olursa 2018’de Ayakta Kalırız”

Ali Akman: “Bir Mucize Olursa 2018’de Ayakta Kalırız”

08 Aralık 2016 Perşembe, 11:45:54
Ali Akman: “Bir Mucize Olursa 2018’de Ayakta Kalırız”
2016 için son 35 yılın en zor senesiydi diyen Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, ancak bir mucize olursa 2018’de ayakta kalırız dedi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Enerji, turizm ve inşaat sektöründeki yatırımları ile dikkat çeken Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, htemlak.haberturk.com’a konuştu.


Eylül ayında şirketin Kanada iştiraki SAMM Developments tarafından  Toronto'da hayata geçirilen ‘'The Kennedy Condominiums'' projesini Türkiye'de satışa sunan Akman Holding 2017’de yurtdışında büyümeyi hedefliyor.

 

2017’DE YURTDIŞI CİROMUZU YÜZDE 40 ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ
Yurtdışında hem turizm hem de inşaat sektöründe hızla büyüyoruz diyen Akman, 2017 yılında yurtdışı ciromuzu yüzde 40 artırmayı planlıyoruz dedi.

 

YURTDIŞINDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ
2017 yılında turizm ve inşaat sektörlerinde büyümeye devam edeceklerini belirten Akman, “Türkiye’de 2017 yılında gelişmeleri izleyerek barışçıl bir ortamın sağlanması, özel sektör ve sanayii üzerindeki kamu baskısının azalması durumunda 2018 için pozitif stratejiler geliştirilebileceğini ummaktayız. 2017 yılında yurtdışında turizm ve inşaat sektörlerinde büyümeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.


SON 35 YILIN EN ZOR SENESİ
Türkiye’de 2016 yılının sanayi kuruluşları için son 35 yılın en zor senesi olarak geçti diyen Akman, “Türkiye’de 2016 yılı içinde sanayi kuruluşlarımız için son 35 yılın en zor senesi olarak geçti. Fevkalade küçülmemize ve sabit giderlerimizi olabildiğince düşürmemize rağmen kamu ödemelerinde en ufak bir azalma olmadığı gibi, kamu sabit ödemelerinin artması nedeni ile cirolarımızda tarihi düşüşü kaydettik” dedi.

SANAYİ KURULUŞLARININ HEPSİ ZARAR ETTİ
2016 sanayi kuruluşlarının hepsinin zarar ettiğini vurgulayan Akman, ayakta kalabilen nadir üreticilerden biriyiz diye konuştu.


REKABET ŞANSIMIZ KALMADI
Akman, “ Sanayi kuruluşlarımızın hepsi zarar etti. Ankara’daki otellerimiz ise hem ciroda hem kârlılıkta 2016’da iyi bir sezon geçirdi. Siyasi ve ekonomik kriz olduğu dönemlerde Ankara otelleri her zaman daha iyi performans gösteriyor. Bir önceki yıl, yani 2015 yılı da sanayi için olumsuz bir yıldı. İhracat yaptığımız sanayi sektörüne teşvikler kalktı, tarım politikası olmayan bir ülkede meyve suyu üretmeye çalışıyoruz. İhracat desteği primlerimiz ödenmiyor. Dünyanın en pahalı enerjisi ile rekabet yapma sansı kalmadı. Ayakta kalabilen nadir üreticilerden biri konumunda kaldık” ifadesinde bulundu.BİR MUCİZE OLURSA 2018’DE AYAKTA KALIRIZ
2017 yılı için olumlu hiçbir beklentilerinin olmadığını belirten Akman, “2017 yılında sanayii de olumlu hiçbir beklentimiz yok, bir mucize yaşar, kamusal baskılar/harçlar/vergilerde azaltma yapılıp, dünya piyasaları ile rekabet edebilecek enerji destekleri gelirse, 2018 yılında ayakta kalabiliriz. Büyüme değil küçülme stratejileri geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


KAMU MÜDAHALELERİNİN OLMADIĞI ALANLARA YATIRIM YAPIN
Ali Akman, yatırım yapacaklara şöyle öneride bulundu; “2017 yılında kısa vadede nakde dönüşebilecek, hızla girip hızla çıkılabilecek sektörlerde ve gerilimin olmadığı/siyasi risklerden arınmış/kamunun müdahalelerinin minimumda olduğu alanlarda yatırım yapmaya çalışmalıyız.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER